ادوبی ایکس دی چیست ؟ و کاربرد های آن

فهرست عناوین

 آشنایی با نرم افزار ادوبی ایکس دی

نرم افزار های مورد استفاده در دنیای طراحی دیجیتال تنوع بالایی دارند و وجود آن ها به همراه به روز رسانی های مداوم شان موجب پیشرفت چشم گیر دنیای طراحی شده است.
طراحان با استفاده از این نرم افزار های کامپیوتری به صورت قابل توجهی پیشرفت کرده اند و موفقیت های بسیار زیادی را به دست آورده اند.
از معروف ترین نرم افزار های دنیای طراحی، نرم افزار هایی است که توسط شرکت ادوبی معرفی شده است.
فتوشاپ از شناخته شده ترین برنامه هایی است که کاربران از آن برای طراحی های خود استفاده می کنند.
با وجود تمام قابلیت ها و گزینه هایی که فتوشاپ در اختیار کاربران قرار می دهد، با این حال توسعه دهندگان این شرکت غول نرم افزاری به فکر معرفی یک گزینه جدید تر و کاربردی تر افتادند.

آشنایی با ادوبی ایکس دی

 نرم افزار adobe Xd

بعد از معرفی و انتشار نسخه های نرم افزار Sketch و Figma که اساس آن ها ارائه ابزار های طراحی UX و UI بود، این شرکت تلاش های خود را برای طراحی و عرضه یک ابزار مشابه و کاربردی تر را آغاز کرد و در نهایت منجر به معرفی نرم افزار بسیار کاربردی ادوبی ایکس دی شد .
نرم افزار Adobe XD یک ابزار حرفه ای تر، کاربردی تر، پر سرعت تر و بسیار جذاب است که برای طراحی پیشرفته از آن استفاده می شود.
از آن جایی که مدت زمان بسیار زیادی از انتشار و معرفی نرم افزار ادوبی ایکس دی نمی گذرد . شاید برای بسیاری مزیت ها و قابلیت های این نرم افزار مشخص نباشد.
به همین دلیل در ادامه می خواهیم با این نرم افزار بیش تر آشنا شویم . و از مزیت ها، معایب و مقایسه آن با سایر ابزار ها اطلاعات بهتر و کاربردی تری را ارائه دهیم.

ادوبی ایکس دی

نرم افزار ادوبی ایکس دی چیست؟

نرم افزار Adobe XD یک ابزار طراحی دیجیتال مبتنی بر بردار است . که هم برای کاربری وب سایت و هم برای سایر برنامه ها و پلتفرم ها قابل استفاده است.
از این نرم افزار می توان برای ایجاد طرح ها و نمونه های اولیه، ایده پردازی و همچنین برقراری ارتباط و همکاری در همه بخش های یک پروژه استفاده کرد.
این نرم افزار می تواند نمونه های اولیه، ماکت ها و طراحی های کامل را انجام دهد.
مهم ترین عملکرد نرم افزار ادوبی ایکس دی سرعت و کیفیت بسیار بالا است.
این نرم افزار یکی از سریع ترین و قابل اطمینان ترین ابزار و راه حل طراحی UX و UI در بازار است که شرکت های کوچک و بزرگ می توانند از آن استفاده کنند.

تعریف ایکس دی

تعریف نرم افزار ایکس دی

به کمک ادوبی ایکس دی می توان بین اعضای تیم در یک پروژه ارتباط لازم را برقرار کرد و تمامی موانع و تنگنا ها را از بین برد.
علاوه بر این سرعت اجرای پروژه های طراحی را افزایش داد و برای آینده مقیاس های مشخص را تعیین کرد. در این برنامه امنیت، سرعت و کنترل مورد نیاز اعضای تیم طراحی در نظر گرفته شده است.
اگر بخواهیم دقیق تر نرم افزار Adobe XD را معرفی کنیم، باید بگوییم که این نرم افزار در واقع یک پلتفرم طراحی مبتنی بر تجربه است . و قدرت و سرعت بسیار بالایی دارد.
این نرم افزار با سیستم عامل های ویندوز و مک سازگاری دارد . و از این روی می تواند در پروژه های تیمی موفق به عنوان ابزار اصلی پیشبرد و انسجام کار مورد استفاده قرار بگیرد.

خواندن این مقاله تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک در چیست؟

تاریخچه نرم افزار ادوبی ایکس دی

ایده طراحی و ساخت نرم افزار Adobe XD برای اولین بار در سال 2015 و بعد از طراحی و عرضه نسخه های ابزار طراحی UI و UX موجود مانند SKETCH ارائه شد.
این ابزار برای اولین دوره انتشار در سال 2015 با نام Project Comet عرضه شد. این نرم افزار یک ابزار طراحی پروتوتایپینگ بود.
در ادامه در سال 2016 نسخه اختصاصی این برنامه با نام  Adobe Experience Design CC برای سیستم مک معرفی و عرضه شد.
سال انتشار نسخه رسمی و کنونی نرم افزار ادوبی ایکس دی نیز در سال 2017 بوده است. یک نسخه قدرت مند، سریع، با کیفیت، حرفه ای و رایگان که می تواند سطح طراحی دیجیتالی را بالا ببرد.
نسخه های رایگان در دسترس این نرم افزار هم برای مک و ویندوز و هم برای اندروید و iOS در دسترس است.

تاریخچه ادوبی ایکس دی
عملکرد نرم افزار ادوبی ایکس دی به چه صورت است

اساس عملکرد نرم افزار ادوبی ایکس دی به چه صورت است؟

اساسا نرم افزار Adobe XD رابط های کاربری را برای موبایل و برنامه های وب ایجاد می کند.
در واقع این نسخه یک ابزار به روز از سایر برنامه های ادوبی است . که به لطف تغییراتی که در آن ایجاد شد سایر قابلیت های نسخه های پیشین نرم افزار های ادوبی مانند فتوشاپ یا ایلستریتور را ارتقا داد .
در نتیجه این ابزار ها و قابلیت ها که قبل از این کار با آن ها سخت تر بود . یا دسترسی به آن ها امکان نداشت، در ادوبی ایکس دی به راحتی در دسترس است.
اساس استفاده از این نرم افزار برای افزایش سرعت طراحی، کاهش زمان اجرای پروژه های طراحی، بهبود ارتباط تیمی در یک پروژه، افزایش کیفیت طراحی ها و افزایش موفقیت آن ها، بهبود کارایی طراحان و مواردی از این دست است.

کار هایی که می توان با Adobe XD انجام داد
شاخصه نرم افزار ادوبی ایکس دی

چه کار هایی را می توان با نرم افزار Adobe XD انجام داد؟

این نرم افزار به عنوان یک راه حل جدید و موفق طراحی UI و UX است که در طراحی وب سایت ها، برنامه های تلفن همراه و موارد دیگر به سرعت از یک مفهوم به نمونه اولیه می رسد.
از این برنامه می توان برای موارد بسیار متعددی که اساس آن ها طراحی دیجیتالی است استفاده کرد.
از قاب بندی اولیه گرفته تا :

  • طراحی بصری
  • طراحی تعاملی
  • نمونه سازی های اولیه
  • پیش نمایش طرح ها
  • اشتراک گذاری آن ها
  • دسترسی به سایر فایل های نرم افزار های ادوبی و ویرایش آن ها
  • امکان طراحی نمونه های انیمیشنی و طرح های پروتوتایپ

و مواردی از این دست با استفاده از نرم افزار ادوبی ایکس دی انجام می شود.

خواندن این مقاله کاربرد های فتوشاپ در طراحی کارت ویزیت | اصول طراحی کارت ویزیت

مهم ترین شاخصه نرم افزار ادوبی ایکس دی

ایجاد طرح های اولیه و طراحی ها و انیمیشن های Prototype از مهم ترین شاخصه های نرم افزار ادوبی ایکس دی است.
این طرح های پروتوتایپ در سایر برنامه های موبایل و وب اجرا شده است . و در آن جا ویرایش ها و تغییرات لازم روی آن ها انجام شود.
این ابزار قدرت مند به خوبی با سایر پلتفرم های قدرت مند سازگار و از آن ها پشتیبانی می کند. به دلیل این که اساس طراحی ادوبی ایکس دی بر اساس رابط کاربری است؛
این برنامه به سرعت در حال تبدیل شدن به یک رقیب بسیار قوی برای سایر نرم افزار های مشابه مانند Sketch یا Figma است.

قابلیت های نرم افزار ادوبی ایکس دی چیست؟

این برنامه قابلیت های گسترده ای دارد. از مهم ترین ویژگی های آن می توان به قابلیت نمونه سازی اولیه با سرعت بسیار بالا نام برد.
قابلیت دیگر و بسیار مهم این نرم افزار امکان ایجاد یک رابط کاربری بسیار با کیفیت است.
قابلیت مهم بعدی تکرار شبکه ای است که می توان از آن برای ایجاد لیست و گالری استفاده کرد.
یک ویژگی بسیار مهم که آن را با سایر برنامه و ابزار ها متمایز می کند. پنل نرم افزار ادوبی ایکس دی دارای بخش هایی است که می توان در آن رنگ ها، سبک ها و اجزای یک پروژه را مدیریت کرد.
در این نرم افزار قابلیت هایی برای طراحی با استفاده از دستورات صوتی نیز وجود دارد.

سرعت در نرم افزار ایکس دی
قابلیت های نرم افزار ادوبی ایکس دی

افزایش سرعت در نرم افزار ایکس دی

این یعنی افزایش چشم گیر سرعت طراحی. امکان طراحی نماد ها و لوگو ها و دکمه از دیگر قابلیت های Adobe XD است.
در این نرم افزار یک سری میانبر های کاربردی روی صفحه کلید وجود دارد که می توان از آن برای گردش کار سریع تر از جمله جا به جایی و تغییر اندازه اشیا استفاده کرد.
به دلیل ویژگی هایی که نرم افزار ادوبی XD دارد، امکان طراحی خودکار، کپی و جایگذاری در پروژه های زنده، در زمان واقعی با سرعت بسیار بالاتری انجام خواهد شد.
قابلیت مهم دیگر ایکس دی، سازگاری بالای آن با انواع پلتفرم ها و سایر افزونه های سفارشی است تا عملکرد آن به این ترتیب افزایش پیدا کند.

خواندن این مقاله نرم افزار تری دی مکس در معماری

مزیت های استفاده از نرم افزار ادوبی ایکس دی چیست؟

ویژگی های مختلف نرم افزار ادوبی ایکس در کنار قابلیت های متعددی که دارد موجب شده تا این برنامه مزیت های زیادی را برای کاربران داشته باشد.
مهم ترین مزیت استفاده از آن افزایش سرعت کاربران و طراحان حرفه ای، خصوصا طراحانی است که در قالب یک تیم طراحی روی یک پروژه کار می کنند.
به دلیل ویژگی هایی که نرم افزار Adobe XD دارد این نرم افزار توسط افراد حرفه ای در سطوح بالایی مورد استفاده قرار می گیرد.
مزیت هایی همچون :

  • امکان سازگاری با سایر پلتفرم ها
  • امکان ایجاد رابط کاربری راحت و بدون دردسر
  • امکان برقراری ارتباط موثر بین بخش های مختلف یک پروژه

و مواردی از این دست از مزیت های مهم نرم افزار ادوبی ایکس دی است.

مزیت های نرم افزار ادوبی ایکس دی
آموزش یادگیری ایکس دی

آیا باید از آموزش کار با نرم افزار Adobe XD بهره برد؟

معرفی و ورود این نرم افزار حرفه ای به دنیای طراحی فصل تازه ای از کاربرد، خلاقیت، سرعت و کیفیت را ارائه داده است.
از آن جایی که این نرم افزار چند سالی است که در دنیای طراحی وارد شده و به کاربران معرفی شده است . و از همه مهم تر این که این برنامه دائما در حال به روز رسانی و ارتقای کاربرد است . بهترین رویکرد برای بهره مند شدن از ویژگی های مختلف نرم افزار ادوبی ایکس دی استفاده از دوره های آموزشی مختلف است .
این دوره ها می توانند به راحتی کاربران را برای استفاده از این نرم افزار و بهره مند شدن از قابلیت های آن آماده کند. مزیت های مهمی که نرم افزار ادوبی ایکس دی دارد و آینده ای که پیش روی این ابزار قدرت مند وجود دارد، بر اهمیت آموزش و یادگیری آن می افزاید.

5/5 - (1 امتیاز)
تهیه شده توسط گروه تحقیقاتی نرم افزاری آموزشگاه پویااندیش
نوع آموزش عکس + فیلم
گروه تحقیقاتی : تیم نرم افزاری پویااندیش
نحوه یادگیری گام به گام و کاربردی
درجه بندی محتوا ⭐⭐⭐⭐⭐

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *