معرفی کارایی ها و قابلیت های نرم افزار داوینچی

فهرست عناوین

معرفی کارایی ها و قابلیت های نرم افزار داوینچی

نرم افزار های کامپیوتری مورد استفاده در حوزه هنر و سینما تنوع بالایی دارند و هر کدام با توجه به نوع کارایی و قابلیت هایی که دارد برای بخش های مختلفی از یک پروژه هنری مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از آن ها از صفر تا صد پروژه و برخی نیز در بخش هایی از کار مورد استفاده قرار می گیرند.

یک سری از نرم افزار ها برای افراد مبتدی و پروژه های معمولی کاربرد دارند. سری دیگر نیز در سطوح حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند. اما در این میان یک سری از نرم افزار های کاربردی هستند که می توان از آن ها برای تمام مراحل کار و هم در سطوح مبتدی و هم حرفه ای استفاده کرد.

نرم افزار داوینچی

نرم افزار مورد نظر ما در این جا، نرم افزار داوینچی است. این نرم افزار که آن را با نام DaVinci Resolve می شناسیم، یک نرم افزار قدرت مند، پر کاربرد، سطح بالا و همه کاره است که در مرحله بعد از تولید مورد استفاده قرار می گیرد.
نرم افزار داوینچی از شاخص ترین برنامه های مورد استفاده در صنعت سینما و فیلم سازی، خصوصا در سطح حرفه ای هالیوودی است. از این نرم افزار برای ساخت فیلم های کوتاه و بلند سینمایی، برنامه ها و تیزر های تبلیغاتی و انواع شو ها و نمایش های تلویزیونی استفاده می شود.
در ادامه بیش تر با مشخصات و قابلیت های نرم افزار داوینچی آشنا می شویم و نشان می دهیم که چطور این نرم افزار می تواند تمام نیاز های کاربران را به صورت یک جا برآورده کند.

نرم افزار داوینچی چیست؟

این نرم افزار را به عنوان یک برنامه color correction می شناسند. اما در واقع این ویژگی تنها یکی از قابلیت هایی است که این نرم افزار دارد. این نرم افزار از دیرباز یک نرم افزار استاندارد برای تصحیح رنگ و درجه بندی نور و رنگ فیلم ها بوده است. طی سال های متمادی مشخصات و ویژگی های ویرایش ویدئوی نرم افزار نیز به صورت تصاعدی بهبود یافته است.
این نرم افزار به عنوان تنها راه حل شناخته شده در جهان است که می توان از آن برای ویرایش، موشن گرافیک، انیمیشن، جلوه های ویژه بصری و VFX، صدا گذاری و تنظیم صوت، افکت گذاری های منحصر به فرد و از همه مهم تر تنظیم رنگ و نور استفاده کرد. تمام این قابلیت ها تنها در یک نرم افزار، تمام چیزی است که کاربران مبتدی و حرفه ای می خواهند.

نسخه های متعدد نرم افزار داوینچی

نرم افزار داوینچی دارای نسخه های متعددی است. مهم ترین ویژگی آن هم این است که هم نسخه های رایگان آن در دسترس کاربران است و هم این که می توان از نسخه های پیشرفته تر و پولی نرم افزار به عنوان نسخه استودیو استفاده کرد.

تاریخچه نرم افزار داوینچی

اگر به ابتدا و جایگاه کنونی نرم افزار جذاب داوینچی نگاهی بیندازیم، متوجه تغییرات و مسیر رو به پیشرفت این نرم افزار از گذشته تا کنون خواهیم شد. در ابتدا این نرم افزار در اواخر دهه نود توسط یک کمپانی آمریکایی به نام da Vinci Systems در سال 1985 معرفی شد.
این توسعه دهنده نرم افزاری که یک کمپانی فعال در صنعت سینمای دیجیتال بود در سال های بعد نیز نسخه های کامل تری از داوینچی را ارائه دادند. اما نهایتا امتیاز نرم افزار داوینچی به شرکت دیگری به نام Black Magic Design انتقال یافت و این شرکت رسما به عنوان کمپانی توسعه دهنده داوینچی معرفی شد.

خواندن این مقاله چگونه طراح موشن گرافی شویم ؟

نسخه های DaVinci Resolve

کار طراحی DaVinci Resolve در سال 2003 شروع شد و نهایتا اولین نسخه رسمی این نرم افزار در سال 2004 توسط کمپانی بلک مجیک به دنیای سینما معرفی شد.
سال های 2004 تا 2009 سال های ارتقا و تغییر این نرم افزار بود و نسخه های رایگان و پولی نرم افزار در سال های متمادی به روز رسانی و عرضه شد.
شرکت بلک مجیک هنوز هم توسعه دهنده این نرم افزار است و آخرین ورژن آپدیت شده آن را در سال 2021 به دنیای حرفه ای سینما معرفی کرد.

مزیت های استفاده از نرم افزار داوینچی

مزیت های بسیار متعددی موجب شده تا نرم افزار DaVinci Resolve به عنوان یکی از اصلی ترین نرم افزار های مورد استفاده در صنعت سینما محسوب شود.
مهم ترین مزیت این برنامه حرفه ای بودن آن است. این برنامه تمامی ویژگی ها و ابزار ها را در بالا ترین سطح کیفیت و قدرت ارائه می دهد.

قابلیت های نرم افزار داوینچی

مزیت دیگر نرم افزار به دلیل همه کاره بودن آن است. از آن جایی که داوینچی یک برنامه همه کاره، جامع و بسیار کامل و یکپارچه است، می تواند تمام نیاز های کاربران را در هر سطحی که باشند برآورده کرده و به همین ترتیب نیاز آن ها به استفاده همزمان از چند نرم افزار متفاوت را برطرف کند.
رابط کاربری این نرم افزار نیز بسیار ساده و راحت است. در نتیجه به راحتی می توان کار با نرم افزار داوینچی را فراگرفت. دوره های آموزشی مختلفی وجود دارد که تمام جنبه ها و روش های استفاده از این برنامه و نحوه استفاده از آن در سطح حرفه ای را آموزش می دهند.

نرم افزار DaVinci Resolve  چه ویژگی ها و قابلیت هایی دارد؟

این نرم افزار در کل قابلیت های گسترده ای برای ویرایش فیلم ها و ویدئو ها را در اختیار کاربران قرار می دهد. بخشی از قابلیت این نرم افزار برای تصحیح رنگ و نور است.
به این ترتیب می توان بعد از مرحله تولید و فیلم برداری، در بخش تدوین نور های اضافه را حذف، رنگ های تصویر را اصلاح و متعادل کرد و شدت، میزان و زاویه نور ها را کم و زیاد کرد.

قابلیت color correction

قابلیت color correction به نوعی اصلی ترین قابلیت نرم افزار داوینچی است.

در قسمت دیگر کار با این نرم افزار می توان کار ویرایش و ادیت فیلم شامل برش و چسباندن تصاویر را انجام داد. سایر گزینه های ویرایش فیلم مانند افزودن بافت و نور نیز در داوینچی وجود دارد.

خواندن این مقاله آماده سازی تصویر ساخته شده در ایلاستریتور برای افترافکت

مدل سازی سه بعدی و دو بعدی

مدل سازی سه بعدی و دو بعدی قابلیت دیگری است که داوینچی در اختیار فیلم سازان قرار می دهد.

ابزار های انیمیشن سازی و متحرک سازی

علاوه بر این در این نرم افزار می توان از ابزار های انیمیشن سازی و متحرک سازی مدل های سه بعدی نیز استفاده کرد. بخش دیگر کار مربوط به افزودن جلوه های موشن گرافیک است.

جلوه های ویژه بصری و VFX

افزودن جلوه های ویژه بصری و VFX قابلیت مهم دیگری است که داوینچی دارد.

ویرایش صوت و بهبود کیفیت صدا

بخش جالب توجه دیگری که در قابلیت های نرم افزار داوینچی وجود دارد، امکان افکت گذاری صدا، ویرایش صوت و بهبود کیفیت صدا های فیلم است.

 از این قابلیت می توان برای تولید پست های صوتی با کیفیت بالا استفاده کرد.

ابزار های متعدد نرم افزار داوینچی

از آن جایی که داوینچی را به عنوان یک نرم افزار جامع، کامل و همه کاره می شناسیم، بنابراین قطعا ابزار های این برنامه نیز بسیار متعدد است و تنوع بسیار بالایی دارد. ابزار های نرم افزار را می توان در پنل ها و صفحات مختلفی که در نرم افزار داوینچی در دسترس است دسته بندی و بررسی کرد.

صفحه اول

صفحه اول، مربوط به بخش ویرایش نرم افزار است.
در صفحه ویرایش می توان ادیت های مختلفی را روی بخش های مختلف فیلم انجام داد. ابزار های CUT، CROP، Edit و … در این بخش در دسترس اند و از حرفه ای ترین ابزار هایی است که موجب افزایش سرعت کاربران خواهد شد.

بخش دوم

بخش دوم مربوط به صفحه رنگی و color correction نرم افزار است. می توان در این بخش رنگ ها را اضافه یا حذف کرد، تعادل رنگ ها را با اصلاح رنگ ها و کم و زیاد کردن شان ایجاد کرد.
صفحه روشنایی برنامه نیز ابزار هایی برای کنترل و متعادل سازی نور های فیلم را در اختیار می گذارد. ابزار های رنگی این نرم افزار در سطح بسیار پیشرفته ای کاربرد دارد.

صفحه مدیا و صفحه تحویل

صفحه مدیا و صفحه تحویل نیز بخش های دیگر نرم افزارند. ابزار های بخش مدیا برای وارد کردن و سازمان دهی کردن مدیا هایی مانند ویدئو ها، آهنگ ها و متادیتا ها در نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرند.
بخش دیگر مربوط به ابزار های موشن گرافیک و جلوه های ویژه است که در صفحه Fusion می توان به آن ها دسترسی پیدا کرد.

ابزار های صفحه Fair light

در نهایت نیز ابزار های صفحه Fair light در نرم افزار داوینچی در دسترس کاربران است که می توان از آن برای افکت گذاری های صوتی، ایجاد پست های صوتی با کیفیت و تصحیح و ویرایش صوت فیلم ها استفاده کرد.
قدرت بخش صوتی داوینچی خصوصا برای تدوین و صدا گذاری های حرفه ای فیلم های هالیوودی فوق العاده است.

خواندن این مقاله تری دی مکس در تبلیغات

کاربرد های مختلف نرم افزار داوینچی

نرم افزار DaVinci Resolve می تواند هم برای کاربران مبتدی و هم برای افراد حرفه ای بهترین گزینه باشد. از این برنامه برای ساخت و تدوین فیلم های سینمایی، سریال ها، برنامه های تلویزیونی و تیزر های تبلیغاتی استفاده می شود.
علاوه بر این در ساخت انیمیشن ها و ایجاد جلوه های ویژه کاربرد دارد. هنرمندان VFX به صورت گسترده از داوینچی در پروژه های شان استفاده می کنند. زمینه کاربرد دیگر این نرم افزار برای تولید و ویرایش محتوا های ویدئویی آنلاین و قابل انتشار در شبکه های اجتماعی و پلتفرم هایی مانند یوتیوب است.

تهیه پادکست های صوتی

علاوه بر این، نرم افزار داوینچی یک گزینه کاربردی برای تهیه پادکست های صوتی بسیار با کیفیت است.
این گزینه نیز یکی از جذابیت های کاربرد نرم افزار DaVinci Resolve را نشان می دهد. نسخه استودیویی این برنامه در بخش های تخصصی تر و در سطح سینمای حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

چرا به آموزش کار با نرم افزار داوینچی نیاز داریم؟

امروزه این نرم افزار یکی از اصلی ترین برنامه هایی است که در صنعت فیلم سازی و سینما از آن استفاده می شود. اکثر فیلم سازان حرفه ای، خصوصا در سطح هالیوودی ترجیح می دهند از تدوین گران، ویراستاران و صدا گذارانی در پروژه خود استفاده کنند که به خوبی به کار با نرم افزار داوینچی مسلط باشد.

برای تسلط بیش تر و از همه مهم تر به منظور بهبود توانایی در استفاده از تمام قابلیت ها و کارایی های نرم افزار داوینچی، هیچ چیزی بهتر از دوره های آموزشی معتبر آموزش کار با نرم افزار  DaVinci Resolve نمی تواند افراد را برای حضوری حرفه ای در سطوح معتبر آماده کند.

5/5 - (1 امتیاز)

مطالعه بیشتر

موشن گرافیک چیست ؟ به همراه فیلم آموزشی
فتوشاپ چیست ؟ به همراه فیلم آموزشی
نرم افزار اکسل چیست و چه کاربردهایی دارد؟
تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک در چیست؟
ادوبی ایکس دی چیست ؟ و کاربرد های آن
چگونه طراح موشن گرافی شویم ؟
تفاوت اینفوگرافیک و موشن گرافیک چیست؟
نورپردازی در تری دی مکس
افترافکت چیست ؟ به همراه فیلم آموزشی
فتوشاپ و ایلاستریتور چگونه در کنار هم قدرتمند می شوند؟
نقاشی دیجیتال چیست ؟ ( دیجیتال پینتینگ ) + فیلم آموزشی
تفاوت ایندیزاین و ایلاستریتور در چیست؟
افترافکت چه کاربردی دارد ؟
تری دی مکس چیست ؟ و کاربردهای آن + فیلم آموزشی
نرم افزار پاورپوینت چیست و چه کاربردهایی دارد؟
نکات و ترفندهای ترکیب تصاویر یا Blend Mode در فتوشاپ
تغییر رنگ چشم در فتوشاپ به صورت حرفه ایی
تاثیر خارق العاده ی گرادیان های فتوشاپ – با گرادیان Radial در عکس هایتان رنگین کمان خلق کنید
افترافکت و 9 توانایی برتر که هر تدوینگری باید بداند
ابزارهای ایلاستریتور چه کاربرد هایی دارند؟
نرم افزار تری دی مکس در بازی سازی
تهیه شده توسط گروه تحقیقاتی نرم افزاری آموزشگاه پویااندیش
نوع آموزش عکس + فیلم
گروه تحقیقاتی : تیم نرم افزاری پویااندیش
نحوه یادگیری گام به گام و کاربردی
درجه بندی محتوا ⭐⭐⭐⭐⭐

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *