معرفی نرم افزار ورد و کاربرد های آن + فیلم آموزشی

فهرست عناوین

همین الان ببین : فیلم آموزشی نرم افزار ورد word 👇🏻

معرفی نرم افزار ورد و کاربرد های آن

مجموعه نرم افزار های مایکروسافت که با نام آفیس شناخته می شوند را می توان از پر کاربردترین نرم افزار های دنیا در نظر گرفت. این نرم افزار ها توسط طیف وسیعی از کاربران، از مبتدی گرفته تا در سطوح حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد.
یکی از مهم ترین و شناخته شده ترین نرم افزار های آفیس، نرم افزار ورد نام دارد. Microsoft Word را می توان به عنوان یک برنامه با کاربری عمومی در نظر گرفت. در هر سیستمی قطعا این نرم افزار نصب است و از آن استفاده می شود. با ما همراه باشید تا بیش تر با نرم افزار ورد و کاربرد های آن آشنا شویم.

Microsoft Word چیست؟

نرم افزار ورد یک برنامه رایج برای پردازش کلمات است که عمدتا از آن برای ایجاد اسناد مانند انواع بروشور ها، نامه های اداری و رسمی و سایر موارد استفاده می شود. با کاربرد های این نرم افزار در ادامه بیش تر آشنا خواهیم شد.


برای اولین بار در سال 1983 نرم افزار ورد در قالب یکی از نرم افزار های مجموعه مایکروسافت آفیس منتشر شد. این برنامه در حال حاضر به عنوان پرکاربردترین نرم افزار در جهان شناخته می شود. قدرت و پیچیدگی های این نرم افزار در طول سال ها افزایش یافت. با نرم افزار مایکروسافت ورد می توان اسناد ساده و پیچیده را ایجاد کرد.
از همه مهم تر این که ادغام این نرم افزار با Microsoft OneDrive و Office 365 . کارایی نرم افزار ورد را برای مشاغل بزرگ و کوچک تطبیق پذیرتر کرده است. برای مثال ادغام آن با Office 365 امکان بارگیری فایل ها روی هارد دیسک را فراهم کرده و می توان به صورت آنلاین به نسخه های ذخیره شده دسترسی پیدا کرد. این امر این امکان را به کاربران می دهد . تا در زمان واقعی، تمامی فایل های ورد مد نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.

اکوسیستم مایکروسافت ورد به چه صورت است؟

نرم افزار ورد در قالب یک مجموعه یکپارچه و کامل در دسترس است و روی سیستم ها نصب می شود. مجموعه ای از ابزار های کاربردی که علاوه بر ورد، سایر ابزار های ایجاد فایل در سایر فرمت ها را در دسترس می گذارد. از جمله آن ها می توان به اکسل و پاورپوینت اشاره کرد.
این مجموعه کامل که ورد هم جزئی از آن هاست، در قالب مجموعه آفیس 365 شناخته می شوند. ادغام این برنامه ها از جمله ورد با ویژگی های آنلاین، دسترسی کاربران به فضای ذخیره سازی ابری را هم فراهم کرده . و به این ترتیب تنوع کارایی های ورد و ترکیب آن با سایر برنامه های مرتبط را افزایش داده است.
نرم افزار ورد را می توان هم در سیستم عامل های مک و هم ویندوز نصب کرد. علاوه بر این نسخه های مخصوص گوشی های هوشمند از این نرم افزار هم در دسترس است . و می توان از این نرم افزار روی گوشی نیز استفاده کرد.

آشنایی با ابزار ها و کارایی های نرم افزار ورد

در نرم افزار ورد دسترسی های زیادی وجود دارد. از ابزار های سنتی کپی، برش و چسباندن گرفته تا ابزار های سرصفحه، پاورقی، افزودن قالب بندی به صفحات و … از جمله ابزار های مختلف این برنامه کاربردی است. در این نرم افزار ابزار های لازم برای ایجاد و طراحی پاکت نامه هم وجود دارد. کارایی های نرم افزار ورد عبارت است از :
امکان پردازش و ویرایش حروف و کلمات

 • افزودن رنگ ها و کلیپ آرت ها
 • نوشتن با فونت های مختلف و اندازه های متفاوت
 • استفاده از جدول ها
 • امکان ایجاد جدول به صورت دستی
 • افزودن حاشیه ها به متن

و مواردی از این دست را می توان از دیگر کارایی های نرم افزار ورد در نظر گرفت.
نرم افزار ورد این امکان را فراهم می کند . تا از این برنامه به افزونه های دیگری همچون فرهنگ لغت و فکس هم دسترسی داشته باشید. می توان در این نرم افزار انواع فایل pdf را هم باز کرد و آن ها را در این بخش ویرایش کرد. در این برنامه می توان تصاویر و اشکال مختلف را هم به متن اضافه کرد . و فرم های مختلف را در سند مورد نظر ایجاد کرد.

خواندن این مقاله بررسی جامع و مقایسه نرم افزارهای سه بعدی مایا ، تری دی اس مکس و سینما فوردی

کاربرد های متنوع نرم افزار ورد با توجه به نوع تجارت کاربران

تنوع کارایی های نرم افزار ورد محدود به تایپ و پردازش کلمات نمی شود. این نرم افزار می تواند در بخش های مختلف و در سطوح متفاوت حرفه ای کارایی داشته باشد. در ادامه برخی از ویژگی های مفید موجود در Microsoft Word را بررسی می کنیم . که می توانند برای ایجاد تنوع و کارایی بیش تر در کسب و کار های مختلف، مفید باشند.

نامه های اداری و نامه های پستی


کسب و کار های مختلف و مشاغل متفاوت، از نرم افزار ورد برای مدیریت نیاز های مکاتبه ای خروجی شان استفاده می کنند. توابع ادغام نامه برنامه می تواند به صورت خودکار الگوی مشخص شده ای از یک نامه را پر کند و اطلاعات تماس و آدرس را هم با استفاده از داده های ایجاد شده در خود نرم افزار مایکروسافت ورد یا سایر برنامه های آفیس مانند اکسل، تکمیل کند. علاوه بر این در نرم افزار ورد می توان برچسب های نامه و پاکت نامه ها را هم چاپ کرد.

ایجاد اسناد و فرم های مهم در نرم افزار ورد

این مورد را قطعا می توان یکی از مهم ترین کاربرد های نرم افزار در کسب و کارهای مختلف در نظر گرفت. با استفاده از ورد می توان هر سند تجاری از جمله :

 • گزارش ها
 • ارائه ها
 • گزارش کارهای شرکت
 • برنامه ها
 • بودجه بندی ها

و سایر موارد مشابه را ایجاد کرد و ارائه داد.
استفاده از ویژگی ها و قابلیت های طراحی نرم افزار ورد بسیار ساده و آسان است، به طوری که می توان کتابخانه ای از فرم های کلیدی و پر کاربرد را مانند :

 • یادداشت ها
 • دستور کارها
 • فاکتورها
 • اظهار نامه ها و …

ایجاد کرد و در زمان های لازم به راحتی آن ها را پرینت گرفت یا به صورت آنلاین از آن ها استفاده کرد.

تولید موارد تبلیغاتی با استفاده از مایکروسافت آفیس ورد

جنبه پرکاربرد دیگری که می توان برای نرم افزار ورد در نظر گرفت، کارایی این برنامه در بازاریابی و تبلیغات است. ورد به شما این امکان را می دهد تا مطالب تبلیغاتی مختلف و گزینه های بازاریابی را در قالب بروشور ها، برگه های تبلیغی، خبرنامه ها و … ایجاد کرده و آن را برای مشتریان خود ارسال کنید.
امکان قالب بندی و تولید انواع سربرگ های تجاری و متعلق به کسب و کار ها و برند های مختلف و تولید انواع کارت ویزیت هم در برنامه ورد وجود دارد. این قابلیت نرم افزار ورد خصوصا برای کسب و کار های کوچک که می خواهند در هزینه های طراحی و چاپ خود صرفه جویی کنند، گزینه بسیار مفیدی باشد.
در نتیجه آن ها می توانند به راحتی در نرم افزار ورد طراحی های تبلیغاتی خود را انجام داده و نیازی به پرداخت هزینه طراحی به یک شرکت شخص ثالث برای این کار نداشته باشند. خصوصا نسخه های به روز برنامه امکانات بسیار بیش تری را در اختیار کاربران قرار می دهند و می توان از آن ها برای طراحی های جذاب تر بهره برد.

ایجاد الگو های استاندارد مخصوص یک شرکت یا نام تجاری

یکی دیگر از کارایی های نرم افزار ورد در شرکت های بزرگ و کسب و کار های حرفه ای، امکان ایجاد یک نامه یا قالب یادداشتی مشترک است . که به صورت استاندارد به عنوان یک الگوی ذخیره شده در کل شرکت استفاده می شود.

خواندن این مقاله استفاده از نرم افزار تری دی مکس در متریال دهی

به این ترتیب می توان این نامه های مورد نیاز را در یک قالب استاندارد طراحی کرد . و آن را در دسترس تمام کارکنان قرار داد. در این فرمت مشخص رنگ ها کاملا یکپارچه هستند و فونت ها و تمام افکت ها نیز یکسان و ثابت اند. به این ترتیب نامه ها و قالب های یادداشتی کل شرکت یکسان است.

علاوه بر این می توان الگوها و قالب های رایگان موجود در خود مایکروسافت را دانلود کرد و از آن ها به عنوان یک الگوی ثابت استاندارد استفاده کرد . خود مایکروسافت یک سری از الگو ها را به عنوان مجموعه هایی با سبک های مشخص گروه بندی کرده است . که می توان از آن ها در زمینه های مد نظر استفاده کرد.

قابلیت های پیشرفته ایجاد سند در نرم افزار ورد


علاوه بر ویژگی های معمولی که برای نرم افزار کاربردی ورد به آن اشاره کردیم . یک سری قابلیت ها و ویژگی های پیشرفته تر برای تولید سند هم در این برنامه در دسترس است . که می توان از آن برای کارهای خلاقانه تر بیش تر استفاده کرد. این ویژگی ها زحمت انجام بسیاری از کارهای خسته کننده را کم می کند و به این ترتیب کاربر می تواند روی قسمت های مهم تر کار خود تمرکز کند. برخی از مهم ترین ویژگی های نرم افزار ورد شامل موارد زیر است:

افزودن گرافیک به اسناد


یکی از برجسته ترین قابلیت های پیشرفته نرم افزار ورد توانایی این برنامه در ترکیب عکس ها، تصاویر و سایر مطالب بصری به متن مورد نظر است . تا به این ترتیب متن را از یکنواختی در آورد. می توان با قابلیت Drag & drop برنامه، این جا به جایی ها را در متن انجام داد. علاوه بر این می توان مطالب و مواردی را از سایر برنامه ها در ورد وارد کرد. برای مثال افزودن جداول و صفحات مختلف از سایر برنامه در سند ورد مورد نظر.

بررسی املا و دستور زبان در برنامه وردد

یکی از ویژگی های بسیار خوب نرم افزار ورد، امکان بررسی املا و دستور زبان متن در این برنامه است. به این ترتیب به کاربر کمک می کند تا متنی عاری از هر گونه غلط املایی و اشکالات دستور زبانی داشته باشد. ورد همچنین در بسیاری از موارد گزینه جایگزین مناسب تری را هم پیشنهاد می دهد . که به حرفه ای تر شدن متن مورد نظر، خصوصا در مواردی که متن برای کاربرد های مهم تری است کمک می کند.

امکان ایجاد فهرست مطالب در برنامه ورد


از دیگر ویژگی های بسیار کاربردی نرم افزار ورد، قابلیت ایجاد فهرست مطالب است. این مورد در زمینه های بسیار زیادی کاربرد دارد. ایجاد فهرست مطالب برای موقعیت‌هایی ایده ‌آل است . که کاربر با درج شماره‌ های صفحه مرتبط و ایجاد پیوند های مستقیم به سرفصل ‌های مختلف، یک راهنمای تصویری کاربردی را برای خوانندگان آن متن ارائه کند. برای مثال ایجاد فهرست مطالب برای نوشتن فایل های مرتبط با پایان نامه های دانشجویی کاربرد زیادی دارد.

امکان قالب بندی خودکار در برنامه


نرم افزار ورد این امکان را به کاربران می دهد تا در زمان ایجاد اسناد مختلف خود در ورد، به صورت خودکار در زمان تایپ کردن سبک های مرتبط با متن را اجرا کرده . و متن های مورد نظر را به صورت خودکار قالب بندی کند.

وجود ابزار های همکاری در نرم افزار ورد

داخل مواردی که متن درج شده در برنامه ورد، مربوط به یک سند همکاری یا اسناد تجاری باشد، معمولا افراد در بخش های مختلف این اسناد را نوشته و تنظیم می کنند و باید آن ها را با هم به اشتراک بگذارند. در ادامه هم سایر همکاران و مدیران مجموعه باید روی متن مورد نظر بازنگری های خود را انجام و نظرات و پیشنهادات شان را با دیگران به اشتراک بگذارند.
در نرم افزار ورد این امکان وجود دارد . تا با استفاده از ابزار های حرفه ای همکاری که به واسطه ادغام ورد با OneDrive به وجود آمده است . کاربران بتوانند این بازنگری ها را به راحتی انجام داده و فیدبک های مورد نیاز را در اختیار هم قرار دهند.

خواندن این مقاله چگونه طراح موشن گرافی شویم ؟

به این ترتیب کاربران می توانند به جدیدترین نسخه های در دسترس یک سند به صورت آنلاین دسترسی داشته باشند . و ببینند چه تغییراتی و توسط چه کسانی در متن مورد نظر اعمال شده است. آن ها می توانند نظر و بازنگری های دیگران را ببینند و نظرات خود را هم در سند مورد نظر وارد کنند.

علاوه بر این نرم افزار ورد تعداد زیادی از تاریخچه تغییرات ایجاد شده در یک سند را ذخیره می کند. به این ترتیب اگر شما یا اعضای تیم تان بخواهند به نسخه های قبلی یک سند دسترسی پیدا کنند و به آن برگردند، همچنان این نسخه قابل دسترس خواهد بود.

آیا آموزش و یادگیری کار با نرم افزار ورد ضرورت دارد؟


برای بسیاری از افراد زمانی که بحث آموزش و یادگیری کار با مایکروسافت آفیس ورد مطرح می شود آن ها این کار را چندان ضروری نمی دانند. اما باید به این مهم اشاره کنیم که بر عکس تصور، آموزش حرفه ای کار با نرم افزار ورد یکی از ضروری ترین کارهاست.
از زمان انتشار این برنامه تاکنون، آپدیت های بسیار زیادی از آن ارائه شده است . و قابلیت های آن به حدی گسترش یافت که نمی توان به تمام ابزار ها و ویژگی های آن در یک متن واحد اشاره کرد. در نتیجه برای این که بتوان از تمام ویژگی ها و امکانات این نرم افزار در حوزه های مختلف تخصصی و کاری بهره برد، قطعا آموزش های تخصصی کار با نرم افزار ورد یک ضرورت بسیار قابل توجه خواهد بود.

با آموزش های گام به گام کار با نرم افزار Microsoft Word Docs می توان از ریز و جزء این برنامه و تمام کار هایی که می توان با آن انجام داد مطلع شد . بدون آموزش گاهی اوقات کار با برنامه ورد به جای این که لذت بخش و آسان باشد . بسیار خسته کننده و موجب سردرگمی کاربران هم می شود.
خصوصا که در حال حاضر آموزش های کاملی هم به صورت حضوری و هم به صورت دوره های آموزش نرم افزار ورد به صورت آنلاین وجود دارد . چرا نباید با گذراندن این دوره های آموزشی از تمام مزیت ها و قابلیت های کار با نرم افزار ورد بهره مند شد

5/5 - (4 امتیاز)

مطالعه بیشتر

نرم افزار بلندر چیست؟
نقاشی دیجیتال چیست ؟ ( دیجیتال پینتینگ ) + فیلم آموزشی
تب ویندو در افترافکت
کد نویسی در افترافکت 10 مورد از بهترین حالات افترافکت در موشن گرافیک با کد نویسی
45 نکته و ترفند برای تسلط در After Effects Workflow
آماده سازی تصویر ساخته شده در ایلاستریتور برای افترافکت
انیمیشن سازی در تری دی مکس
Paint Symmetry نقاشی متقارن ابزار جدید و خلاقانه ی فتوشاپ
زیبراش چیست ؟ به همراه فیلم آموزشی
افترافکت چیست ؟ به همراه فیلم آموزشی
ادوبی ایکس دی چیست ؟ و کاربرد های آن
نرم افزار تری دی مکس در معماری
کاربرد های فتوشاپ در طراحی پوستر
تفاوت ایندیزاین و ایلاستریتور در چیست؟
طراحی انیمیشنی بارگذاری لوگو در افترافکت ( After Effects )
ایلوستریتور چیست ؟ و کاربردهای آن + فیلم آموزشی
ایلوستریتور برای انیمیشن سازی با افترافکت
نکات و ترفندهای ترکیب تصاویر یا Blend Mode در فتوشاپ
ادوبی مدیا انکودر برای رندر افترافکت و پریمیر
تغییر رنگ چشم در فتوشاپ به صورت حرفه ایی
فتوشاپ چیست ؟ به همراه فیلم آموزشی

معرفی کامل نرم افزار های ادوبی

معرفی کامل نرم افزار های ادوبی مکان شما:خانه/معرفی کامل نرم افزار های ادوبی معرفی کامل نرم افزار های ادوبی معرفی کامل نرم افزار های ادوبی

نرم افزار بلندر چیست؟

نرم افزار بلندر چیست؟ نرم افزار بلندر چیست؟ بلندر یکی از بهترین نرم افزار های 3 بعدی ساز است . تا کنون به مدل های

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *