طراحی صنعتی در تری دی مکس

فهرست عناوین

استفاده از نرم افزار تری دی مکس در طراحی صنعتی

امروزه کمپانی های بزرگ تولیدی و صنعتی در دنیا رویکرد های متفاوتی را برای طراحی و تولید محصولات خود در پیش گرفته اند.
اکثرا سعی می کنند تا با فناوری های روز پیش بروند . و بهترین و به روز ترین ایده ها را در خط تولید شان به کار بگیرند.
استفاده از نرم افزار های گرافیکی کامپیوتری یکی از این موارد است.
این نرم افزار ها که تنوع بسیار بالایی نیز دارند . می تواند به تولید محصولاتی با کیفیت تر، دقیق تر و مشتری پسند تر کمک کند.

نرم افزار های مختلف در طراحی صنعتی

همان طور که گفته شد نرم افزار های مختلفی برای طراحی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند که از مهم ترین آن ها می توان به :

  • اتوکد
  • سالیدورک
  • بلندر

اشاره کرد. اما یکی از جذاب ترین و کاربردی ترین این نرم افزار ها، نرم افزار تری دی مکس است.
کارایی تری دی مکس در طراحی صنعتی می تواند موجب ارتقای کیفی کار های تولیدی شود . و محصولات مختلف صنعتی و تولیدی را از دید مشتریان یک پله ارتقا ببخشد.
نرم افزار تری دی مکس در طراحی صنعتی قابلیت های بسیار زیادی دارد که در این مقاله می خواهیم به بررسی این موارد بپردازیم.

هدف استفاده از نرم افزار های مدل سازی برای طراحی صنعتی

نرم افزار هایی که به عنوان برنامه های کامپیوتری و مدل سازی در طراحی صنعتی و کمپانی های تولیدی مورد استفاده قرار می گیرند در درجه اول با هدف بهبود کیفیت تولید و ارائه محصولات استفاده می شوند.
مهم ترین دلیل استفاده از نرم افزار هایی مانند تری دی مکس در طراحی صنعتی، دستیابی به یک دید بصری روشن از مدل تولیدی است.
کاربران از این نرم افزار ها استفاده می کنند تا مدل های خود را به صورت سه بعدی طراحی و نمایش دهند.

دید بصری در طراحی

به این ترتیب هم خود طراحان و هم کارفرمایان و مشتریان می توانند به یک دید بصری روشن دست پیدا کنند. و درک بهتری از عملکرد محصول مورد نظر داشته باشند.
این کار به طراح کمک می کند تا بتواند محصول مد نظر خود را با کمک ابزار هایی که نرم افزار های مدل سازی سه بعدی مانند تری دی مکس در اختیار او قرار می دهند . به صورت کامل و دقیق معرفی و قبل از تولید از نمونه مجازی محصول خود رونمایی کند.
نرم افزار تری دی مکس در طراحی صنعتی یکی از ارکان مهم فرایند پیش از تولید را در بر می گیرد . تا با استفاده از آن محصولات به صورت دقیق تر و با کیفیت تر طراحی، مدل سازی و تولید شوند.

برای طراحی چه محصولاتی از تری دی مکس استفاده می شود؟

به صورت کلی نرم افزار تری دی مکس در طراحی صنعتی می تواند برای طراحی و مدل سازی محصولات مختلف تولیدی مورد استفاده قرار بگیرد.
اما برای کسانی که اختصاصی تر کار با تری دی مکس در طراحی صنعتی را فرا می گیرند . می توان گفت معمولا اکثر محصولات صنعتی، ماشین آلات و ابزار های تخصصی صنعتی با کمک این نرم افزار طراحی و مدل سازی می شوند.
علاقه مندان به طراحی خودرو که می خواهند در کمپانی های بزرگ ماشین سازی و تولید خودرو و شرکت های تولید کننده قطعات جانبی خودرو مشغول به کار شوند . بزرگ ترین گروه طراحان صنعتی هستند که از نرم افزار تری دی مکس برای طراحی و مدل سازی ایده های شان استفاده می کنند.
صنعت تولید خودرو بزرگ ترین صنعتی است که نرم افزار تری دی مکس در آن حضوری فعال دارد.

خواندن این مقاله تفاوت ایندیزاین و ایلاستریتور در چیست؟

طراحی انواع ماشین آلات بزرگ و کوچک در تری دی مکس

در ادامه سایر ابزار ها و ماشین آلات صنعتی بزرگ و کوچک نیز به کمک تری دی مکس طراحی و مدل سازی می شوند. خصوصا ماشین آلات صنعتی و مهندسی مختلف اکثرا حاصل کار طراحان صنعتی با نرم افزار تری دی مکس هستند.
طراحانی که در کمپانی های تولید کننده انواع کالا های دیجیتالی مشغول به کار هستند . از نرم افزار تری دی مکس برای طراحی و مدل سازی محصولات مختلف دیجیتالی استفاده می کنند.
به این ترتیب می توان دید که کارایی نرم افزار تری دی مکس در طراحی صنعتی تا چه اندازه گسترده و بزرگ است.
کمپانی های بسیار بزرگ و شناخته شده ای در دنیا از نرم افزار تری دی مکس در مراحل پیش از تولید انبوه خود استفاده می کنند.

برای طراحی چه محصولاتی از تری دی مکس استفاده می شود؟

به صورت کلی نرم افزار تری دی مکس در طراحی صنعتی می تواند برای طراحی و مدل سازی محصولات مختلف تولیدی مورد استفاده قرار بگیرد.
اما برای کسانی که اختصاصی تر کار با تری دی مکس در طراحی صنعتی را فرا می گیرند، می توان گفت معمولا اکثر محصولات صنعتی، ماشین آلات و ابزار های تخصصی صنعتی با کمک این نرم افزار طراحی و مدل سازی می شوند.
علاقه مندان به طراحی خودرو که می خواهند در کمپانی های بزرگ ماشین سازی و تولید خودرو و شرکت های تولید کننده قطعات جانبی خودرو مشغول به کار شوند، بزرگ ترین گروه طراحان صنعتی هستند که از نرم افزار تری دی مکس برای طراحی و مدل سازی ایده های شان استفاده می کنند.
صنعت تولید خودرو بزرگ ترین صنعتی است که نرم افزار تری دی مکس در آن حضوری فعال دارد.

قابلیت های مختلف نرم افزار تری دی مکس در طراحی صنعتی

نرم افزار تری دی مکس طیف وسیعی از ابزار ها و قابلیت ها را در اختیار کاربران، مهندسان و طراحان صنعتی قرار می دهد. این نرم افزار پکیج کاملی است که طراح می تواند از اولین ایده ها تا نهایی شدن را با کمک این برنامه کامپیوتری انجام دهد.
تمام مراحل کار از صفر تا صد در نرم افزار تری دی مکس قابل اجرا است.
ایده ها و خلق ناب ترین مدل های سه بعدی قابلیت مهمی است که تری دی مکس در طراحی صنعتی به طراحان می بخشد.
بعد از ایجاد مدل های سه بعدی که کاملا نزدیک به واقعیت است، این تصاویر واقع گرایانه را می توان به کمک قابلیت های متحرک سازی نرم افزار تری دی مکس، متحرک کرد تا عملکرد آن ها در جا به جایی و حرکت نیز بررسی شود.

 بررسی دقیق مدل ها در طراحی صنعتی با تری دی مکس

قابلیت بررسی دقیق مدل ها و رفع نواقص و ایراد های آن در هر یک از مراحل طراحی و مدل سازی قابلیت مهم دیگری است که برای طراحان صنعتی اهمیت زیادی دارد.
ابزار های رندرینگ نرم افزار تری دی مکس که قدرت بسیار بالایی نیز دارد، قابلیت مهم دیگری است که برای طراحان حرفه ای حائز اهمیت است.
قابلیت تنظیم نور ها، سایه ها، افزودن اشکال و الگو های مختلف، امکان افکت گذاری های جذاب روی محصولات مختلف، اضافه شدن متریال ها و بافت های مختلف برای واقعی تر شدن مدل ها، ابزار های مختلف جهت ایده پردازی سریع تر و بهبود مشخصه های مختلف محصول و هزاران گزینه کاربردی دیگر از مهم ترین قابلیت های نرم افزار تری دی مکس در طراحی صنعتی است.

خواندن این مقاله طراحی انیمیشنی بارگذاری لوگو در افترافکت ( After Effects )

تعامل و همراهی تری دی مکس با سایر نرم افزار های طراحی صنعتی

در کنار تمام مزیت ها و مشخصاتی که برای این نرم افزار و کاربرد آن در دنیای صنعت نام بردیم، شاید برجسته ترین شاخصه تری دی مکس در طراحی صنعتی مربوط به تعامل و سازگاری بالای این نرم افزار با سایر برنامه های کامپیوتری باشد.
تری دی مکس که خود به تنهایی نرم افزار مورد استفاده در سایر رشته ها و تخصص ها است، به خوبی با تمامی نرم افزار های شاخص مدل سازی سه بعدی مانند اتوکد، فتوشاپ، بلندر، اسکچاپ، رویت، اتودسک و سایر نرم افزار ها سازگاری دارد.
این تعامل و سازگاری بالا موجب می شود بتوان مجموعه کاری که باید با نرم افزار ها انجام داد را سریع تر، بهینه تر و با کیفیت تر پیش برد و از طرفی نیز می تواند بین پروسه مختلف کار طراحی و تولید محصول یک ارتباط مفید را برقرار کرد.

مزیت های استفاده از نرم افزار تری دی مکس در طراحی صنعتی

وجود و استفاده از نرم افزار هایی مانند تری دی مکس در حوزه طراحی محصولات مختلف صنعتی می تواند بهترین بستر را برای خلق ایده هایی ناب و پیاده سازی طرح های نو آورانه در زمینه طراحی صنعتی ایجاد کند.
این نرم افزار دقیق ترین طرح ها و تصاویر را ارائه می دهد. تصاویری که دقیقا با نمونه های اصلی مطابقت دارد.
بنابراین مزیت این نرم افزار برای طراحان صنعتی این است که می تواند در سریع ترین زمان ممکن ایده ها و تفکرات خود را به مدل های سه بعدی قابل درک تر تبدیل کنند.
این تصاویر سه بعدی با کیفیت و دقیق مزیت دیگری هم دارند.
آن ها می توانند با ارائه یک دید بصری کامل از محصول، آن هم قبل از تولید نمونه فیزیکی به طراحان برای رفع نواقص مدل مد نظر شان کمک کند.

هدف استفاده از نرم افزار های مدل سازی در طراحی صنعتی

در نتیجه قبل از این که یک محصول به مرحله تولید برسد اکثر مشکلات آن با کمک نرم افزار برطرف می شود.
این امر می تواند موجب افزایش سرعت تولید، کاهش هزینه های خط تولید و صرفه جویی در هزینه های کلی شود؛
یک مزیت بسیار مهمی که استفاده از تری دی مکس در طراحی صنعتی برای کمپانی ها خواهد داشت.
اما مزیت های استفاده از نرم افزار تری دی مکس در طراحی صنعتی به همین جا ختم نمی شود.
اصلی ترین کاربرد این برنامه در طراحی محصولات مختلف، تاثیری است که در بازاریابی و جذب مشتری دارد.
این مهم می تواند به عنوان حائز اهمیت ترین مزیت کاربرد تری دی مکس در دنیای صنعت باشد.

چگونه تری دی مکس به بازاریابی محصول کمک می کند؟

در نظر بگیرید بدون استفاده از نرم افزار های مدل سازی سه بعدی مانند تری دی مکس، کمپانی ها برای جذب مشتریان خود ابتدا باید یک سری از این محصولات را تولید و عرضه کنند تا بعد از خرید محصول و بعد از این که مشتری از آن ها استفاده کرد، نتیجه کار خود را بررسی کند.
این کار ریسک بالایی دارد.ممکن است آن طور که باید محصول مشتری های لازم را جذب نکند و به این ترتیب تولید انبوه محصولاتی که مشتری ندارند می توانند ضرر بزرگی برای شرکت باشند.
اما در مقابل زمانی که از نرم افزار های مدل سازی سه بعدی استفاده می شود، مدل ها قبل از تولید مشتریان خود را پیدا می کنند.

خواندن این مقاله نرم افزار بلندر چیست؟

 رندر تری دی مکس در طراحی صنعتی

 استفاده از تری دی مکس در طراحی صنعتی محصولات مختلف، می توان از همان رندر های با کیفیت محصول که کاملا نزدیک به مدل زنده و واقعی است استفاده کرد و کار بازاریابی محصول را پیش از تولید محصول به صورت انبوه آغاز کرد.
معرفی و رونمایی محصولات به صورت مجازی و با استفاده از رندر های واقع گرایانه کامپیوتری تاثیر بسیار زیادی روی افزایش جذب مشتری داشته است.
با استفاده از این رویکرد شرکت ها می توانند ابتدا مشتریان خود را جذب کرده و بعد از آن تولید انبوه را آغاز کنند.
این امر قطعا به افزایش سوددهی شرکت های تولیدی مختلف ختم می شود.

اهمیت آموزش و یادگیری کار با تری دی مکس در طراحی صنعتی

تمام این موارد که در این مقاله به آن ها پرداخته شد نشان دهنده جایگاه و اهمیت تری دی مکس در دنیای طراحی صنعتی است.
امروزه شرکت ها و تولید کنندگان بزرگ دنیا برای موفقیت بیش تر خود استفاده از نرم افزار هایی همچون تری دی مکس را در اولویت قرار می دهند.
بنابراین آموزش کار با تری دی مکس در طراحی صنعتی و شرکت در دوره های تخصصی آموزشی مربوطه می تواند به عنوان یک سکوی پرتاب به سمت موفقیت در نظر گرفته شود. هر کسی که به طراحی صنعتی علاقه مند است باید برای پیشرفت و موفقیت خود آموزش کار با تری دی مکس در طراحی صنعتی را به صورت حرفه ای دنبال کند.

5/5 - (1 امتیاز)

مطالعه بیشتر

ایلوستریتور برای انیمیشن سازی با افترافکت
45 نکته و ترفند برای تسلط در After Effects Workflow
افترافکت و 9 توانایی برتر که هر تدوینگری باید بداند
نرم افزار اکسس چیست و چه کاربردهایی دارد ؟ + فیلم آموزشی
فتوشاپ چیست ؟ به همراه فیلم آموزشی
پایتون چیست و چرا باید پایتون یاد بگیریم؟
نقاشی دیجیتال چیست ؟ ( دیجیتال پینتینگ ) + فیلم آموزشی
آموزش افکت های ترکیب متن و تصویر در فتوشاپ
نرم افزار تری دی مکس در بازی سازی
بررسی جامع و مقایسه نرم افزارهای سه بعدی مایا ، تری دی اس مکس و سینما فوردی
تری دی مکس در تبلیغات
کاربرد های فتوشاپ در طراحی پوستر
تری دی مکس چیست ؟ و کاربردهای آن + فیلم آموزشی
استفاده از نرم افزار تری دی مکس در متریال دهی
نورپردازی در تری دی مکس
افترافکت چیست ؟ به همراه فیلم آموزشی
پریمیر چیست ؟ و کاربردهای آن + فیلم آموزشی
تفاوت اینفوگرافیک و موشن گرافیک چیست؟
انیمیشن سازی در تری دی مکس
تب ویندو در افترافکت
Paint Symmetry نقاشی متقارن ابزار جدید و خلاقانه ی فتوشاپ
تهیه شده توسط گروه تحقیقاتی نرم افزاری آموزشگاه پویااندیش
نوع آموزش عکس + فیلم
گروه تحقیقاتی : تیم نرم افزاری پویااندیش
نحوه یادگیری گام به گام و کاربردی
درجه بندی محتوا ⭐⭐⭐⭐⭐

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *