ایلوستریتور چیست ؟ و کاربردهای آن + فیلم آموزشی

فهرست عناوین

همین الان ببین : فیلم ایلوستریتور چیست ؟ 👇🏻

ایلوستریتور چیست؟

در عصر فناوری ما با نرم افزار ها زندگی می کنیم. آن ها شکل دهنده روند های متفاوت حرفه ای زندگی ما هستند و در جنبه های متعددی می توانند به ما کمک کنند.
نرم افزار های کامپیوتری مختلفی در حال حاضر در دسترس اند و هر کدام با قابلیت های منحصر به فرد خود، در زمینه به خصوصی کاربرد دارند.تنوع بالا و گسترش روز افزون این همه برنامه و نرم افزار نشان می دهد که تا چه میزان ظهور آن ها توانسته رویکرد های حرفه ای و تخصصی را تغییر داده و به سمت موفقیت آمیز تری سوق دهد.
در نتیجه آشنایی با کاربرد های آن در زندگی روزمره و در زمینه های تخصصی مختلف، خالی از لطف نیست.

تصویر ایلاستریتور چیست
نمونه تصویر شرکت ادوبی

شرکت ادوبی

شرکت ادوبی، یک شرکت توسعه دهنده نرم افزار است . و برنامه های گرافیکی و کامپیوتری متعددی به این شرکت معروف جهانی تعلق دارد. از فتوشاپ که یکی از قدیمی ترین برنامه های گرافیکی کامپیوتری است تا افترافکت و پریمیر پرو، همگی از جمله نرم افزار های گرافیکی متعلق به شرکت ادوبی است.
با توجه به این که ایلوستریتور نیز به شرکت ادوبی مربوط می شود، قطعا مشخصات و کارایی های آن باید به مراتب کاربردی، جذاب و متفاوت باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی جنبه های متفاوتی از این برنامه گرافیکی کامپیوتری بپردازیم.

نرم افزار ایلاستریتور چگونه تعریف می شود؟

برای تعریف این برنامه، باید گفت که ادوبی ایلوستریتور در واقع یک نرم افزار کاربردی است که برای ایجاد نقشه ها، تهیه تصاویر گرافیکی و خلق کار ها و آثار هنری مختلف با کمک کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد. این نرم افزار هم در ویندوز و هم در مک قابل اجراست و می توان از آن استفاده کرد.
این نرم افزار برای نخستین بار در سال 1987 منتشر شد. در حال حاضر، نسخه تحت پوشش کلود این نرم افزار نیز در دسترس است . و به عنوان نسخه Adobe Creative Cloud معرفی شده است.
ظهور نرم افزار ایلوستریتور، تاثیر قابل توجهی در دنیای هنری و حرفه ای داشته است. مزیت های عمده کار با این نرم افزار را باید در تهیه آثار هنری بسیار با کیفیت بالا جست و جو کرد.

نرم افزار illustrator چه نوع برنامه ای است؟

درست است که این برنامه نیز از جمله برنامه های گرافیکی کامپیوتری در نظر گرفته می شود، اما باید آن را در زمره گرافیک های برداری یا وکتور در نظر گرفت. در مقابل این نوع از نرم افزار ها، دسته دیگر نرم افزار های گرافیکی شطرنجی هستند.
در خصوص تعریف برنامه های گرافیکی برداری باید گفت که اساس کار آن ها مبتنی بر معادلات هندسی و برداری ریاضی انجام می شود. به این ترتیب با استفاده از خطوط و منحنی های مختلف و ماهیت هندسی یک شی، شکل آن را توصیف کرده و ترسیم می کند. همین خصوصیت و ماهیت نرم افزار، زمینه های کاربرد و استفاده از آن را نیز تعریف می کند.

خواندن این مقاله استفاده از نرم افزار تری دی مکس در متریال دهی

چه کسانی از این برنامه استفاده می کنند؟

نرم افزار کاربردی ادوبی ایلوستریتور، بیش تری کارایی را بین طراحان گرافیکی دارد. در کنار آن ها، طراحان وب سایت ها و وبلاگ ها گروه دومی هستند که به صورت گسترده از این نرم افزار استفاده می کنند.
در مراحل بعدی، هنرمندان رشته های هنری تجسمی و نقاشان حرفه ای گروه دیگری هستند که به صورت گسترده از نرم افزار ایلوستریتور استفاده می کنند.
گروه دیگری که به صورت بسیار گسترده ای از نرم افزار ادوبی ایلوستریتور بهره می برند، موشن گرافیست ها هستند. طراحان مد و طراحان لوگو و طرح روی بسته بندی محصولات مختلف، گروه دیگری هستند که از ادوبی ایلوستریتور استفاده می کنند.

تصویر چه کسانی از برنامه ایلوستریتور استفاده می کنند
تصویر نرم افزار ادوبی ایلوستریتور

نرم افزار ادوبی ایلوستریتور چه نوع برنامه ای است؟

درست است که این برنامه نیز از جمله برنامه های گرافیکی کامپیوتری در نظر گرفته می شود، اما باید آن را در زمره گرافیک های برداری یا وکتور در نظر گرفت. در مقابل این نوع از نرم افزار ها، دسته دیگر نرم افزار های گرافیکی شطرنجی هستند.
در خصوص تعریف برنامه های گرافیکی برداری باید گفت که اساس کار آن ها مبتنی بر معادلات هندسی و برداری ریاضی انجام می شود. به این ترتیب با استفاده از خطوط و منحنی های مختلف و ماهیت هندسی یک شی، شکل آن را توصیف کرده و ترسیم می کند. همین خصوصیت و ماهیت نرم افزار، زمینه های کاربرد و استفاده از آن را نیز تعریف می کند.

نرم افزار ایلوستریتور در چه زمینه هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

زمینه های کاربرد و استفاده از این نرم افزار نیز درست بر اساس ماهیت برنامه و قابلیت های آن تعریف می شود. مانند چیزی که در بالا به عنوان افرادی که از این نرم افزار بیش ترین استفاده را دارند، مطرح شد، زمینه های کاربرد ادوبی ایلوستریتور نیز شامل موارد زیر می شود:

خواندن این مقاله 10 تا از بهترین قالب های افترافکت کدامند؟

 • طراحی گرافیکی وب سایت
 • طراحی گرافیکی وب سایت
 • طراحی گرافیکی وب سایت
 • طراحی و ترسیم آرم ها و لوگو های مختلف
 • طراحی فونت
 • طراحی تایپو گرافیک
 • موشن گرافی
 • صنعت مد و فشن

تصویر زمینه هایی مورد استفاده

چگونه از برنامه ایلوستریتور در زمینه های مختلف استفاده می شود؟

از این نرم افزار به صورت گسترده ای برای ایجاد انواع تصاویر دیجیتالی و چاپی استفاده می شود. از تهیه طرح های کارتونی گرفته تا تهیه نمودار ها، دیاگرام ها، آرم ها و تصاویر و لوگو های مختلف، همگی از جمله کار هایی است که می توان از نرم افزار ایلوستریتور برای انجام آن ها استفاده کرد.
این نرم افزار به خوبی می تواند متن و تصویر را در کنار یک دیگر استفاده کرده و آن ها را با هم ادغام کند.
ایلوستریتور قابلیت چشم گیری در قرار دادن متن در اطراف یک منحنی را دارد. همچنین در ماکت سازی های پیش فرض یک وب سایت در دست طراحی، ایجاد نماد های مورد استفاده در یک برنامه یا وب سایت و … نیز این برنامه مورد استفاده قرار می گیرد.

تصویر برنامه ایلوستریتور در زمینه های مختلف

نرم افزار ادوبی ایلوستریتور چه ابزار ها و قابلیت هایی دارد؟

با توجه به کارایی هایی که برای این برنامه به آن اشاره کردیم، ابزار ها و قابلیت های آن هم چندان دور از ذهن نیست. به صورت کلی ابزار ها و قابلیت های زیر در این نرم افزار وجود دارد که کاربران می توانند با اهداف مختلفی از آن ها استفاده کنند:

 • Pen tools، این مشخصه به تصویرگران امکان ترسیم طرح های مختلف را می دهد. نمونه کار های آنلاین می تواند در خصوص نحوه استفاده از ابزار قلم این برنامه به کاربران کمک کند.
 • ابزار Color CC، این ابزار این امکان را به کاربر می دهد تا از چرخه رنگی تعبیه شده در برنامه مجموعه رنگ هایی که به خوبی با هم کار می کنند را انتخاب کنند.
 • ابزار Clipping Masks، یک ابزار ساده ساز و بسیار مفید برای کاربران مبتدی
 • مجهز به ابزار های آنلاین دیگری که به خلق تصاویر مختلف کمک می کنند
 • امکان طراحی و دیزاین بروشور
 • مجهز به پنل لایه بندی
 • برگرداندن تصاویر مختلف به بردار، منحنی و اشکال هندسی
 • مجهز به ابزار هایی برای دیجیتال پینتینگ
 • امکان مقیاس بندی طرح ها و تصاویر مختلف و تغییر سایز و ابعاد آن بدون این که کیفیت شان برای چاپ کم شود
 • خلق تصاویر سه بعدی و دو بعدی
 • مجهز به Strokes panel

نسخه های متعدد نرم افزار ایلاستریتور و قابلیت های آن

درست مانند دیگر برنامه ها و نرم افزار های گرافیکی که به شرکت ادوبی تعلق دارد، ایلوستریتور نیز دارای نسخه های متعددی است. نسخه های اولیه آن با نام Adobe Illustrator CS شناخته می شدند. اما در ادامه نسخه های Adobe Illustrator CC نیز وارد بازار شد.
نسخه های CC نرم افزار ایلوستریتور، نسخه های اشتراکی این نرم افزار هستند و نسخه هایی تحت پوشش Creative Cloud هستند. این به این معنی است که برای استفاده از این نسخه ها باید حق اشتراک آن را پرداخت کنید.

مزیت نسخه های CC نرم افزار

این نسخه مزیتی که دارد این است که با داشتن حق اشتراک آن می توانید از دیگر برنامه ها و نرم افزار هایی که تحت پوشش Adobe Creative Cloud هستند نیز استفاده کنید.
برنامه هایی مانند افترافکت، فتوشاپ و پریمیر پرو، از جمله این نرم افزار ها هستند، چرا که غالبا کاربران برای انجام کار های تخصصی و حرفه ای خود، به مجموعه ای از این نرم افزار ها در کنار هم نیاز دارند.
برای مثال ممکن است ابتدا کاربر طرح یا تصویری اولیه را در ایلوستریتور ترسیم کرده و سپس برای تکمیل شدن و افزودن برخی مشخصه ها به آن بخواهد طرح را وارد برنامه افتر افکت یا فتوشاپ کند.

خواندن این مقاله افترافکت چیست ؟ به همراه فیلم آموزشی

یادگیری کار با نرم افزار ایلاستریتور چه مزیت هایی دارد؟

نرم افزار ادوبی ایلوستریتور در زمینه های تخصصی متعددی مورد استفاده قرار می گیرد. به نوعی هر صنعتی که به نوعی با کار های طراحی سر و کار دارد، در قدم اول به این برنامه نیاز دارد.
برای مثال اگر فردی در زمینه موشن گرافی فعالیت می کند، برای انجام یک سری از کار های خود، یکی از نرم افزار هایی که به آن نیاز دارد برنامه ادوبی ایلوستریتور است. از طرفی، با توجه به نکته ای که پیش از این نیز به آن اشاره شد، در بسیاری از حوزه ها نیاز است که مجموعه ای از نرم افزار ها را با هم استفاده کرد.

از چه روش هایی می توان کار با این برنامه را آموخت؟

روش های متعددی برای یادگیری نحوه کار با ایلوستریتور وجود دارد. یکی از موثر ترین راه ها برای یادگیری کار با این نرم افزار، استفاده از کلاس ها و دوره های آموزشی است که هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین برگزار می شوند.
در کنار این کلاس ها، کتاب های تخصصی زیادی نیز وجود دارند . که از پایه تا پیشرفته نکات و توضیحات لازم در خصوص کار با این نرم افزار را توضیح داده اند.
تمرین کردن و کار مداوم با این نرم افزار تاثیر بسیار زیادی روی افزایش مهارت های کار با ایلوستریتور دارد. هر چقدر بیش تر همزمان با دوره های آموزشی از ادوبی ایلوستریتور استفاده کنید، مهارت شما در کار با این برنامه نیز با سرعت بیش تری افزایش خواهد یافت.

5/5 - (4 امتیاز)

مطالعه بیشتر

تب ویندو در افترافکت
موشن گرافیک چیست ؟ به همراه فیلم آموزشی
ادوبی مدیا انکودر برای رندر افترافکت و پریمیر
طراحی انیمیشنی بارگذاری لوگو در افترافکت ( After Effects )
افترافکت چیست ؟ به همراه فیلم آموزشی
معرفی نرم افزار ورد و کاربرد های آن + فیلم آموزشی
تفاوت اینفوگرافیک و موشن گرافیک چیست؟
10 پلاگین شگفت انگیز افترافکت ( Adobe After Effects )
ایلوستریتور یا فتوشاپ مسئله این است ! تفاوت ایلاستریتور با فتوشاپ
استفاده از نرم افزار تری دی مکس در سینما
کاربرد های فتوشاپ در طراحی پوستر
انیمیشن سازی در تری دی مکس
45 نکته و ترفند برای تسلط در After Effects Workflow
کد نویسی در افترافکت 10 مورد از بهترین حالات افترافکت در موشن گرافیک با کد نویسی
تری دی مکس چیست ؟ و کاربردهای آن + فیلم آموزشی
تری دی مکس در تبلیغات
کاربردهای پریمیر به زبان ساده
Paint Symmetry نقاشی متقارن ابزار جدید و خلاقانه ی فتوشاپ
ادوبی ایکس دی چیست ؟ و کاربرد های آن
ویژگی های ایلاستریتور که با آن می توانید وارد بازار کار شوید + فیلم آموزشی
آموزش افکت های ترکیب متن و تصویر در فتوشاپ
تهیه شده توسط گروه تحقیقاتی نرم افزاری آموزشگاه پویااندیش
نوع آموزش عکس + فیلم
گروه تحقیقاتی : تیم نرم افزاری پویااندیش
نحوه یادگیری گام به گام و کاربردی
درجه بندی محتوا ⭐⭐⭐⭐⭐

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *