موشن گرافیک چیست؟

لحظه ای به چند ویدئوی مورد علاقه تان فکر کنید، به کدام ویژگی از آن ها بیش تر از هر چیز دیگری علاقه داشتید و کدام مشخصه آن ها بیش تر شما را مجذوب خود کرده بود؟ به احتمال زیاد نمی توانید دقیقا به یک مشخصه به خصوص در ارتباط یا ویدئوی مورد علاقه خود اشاره کنید.

دلیل آن هم مشخص است، یک ویدئوی عالی زمانی بسیار خوب و دلچسب به نظر می رسد که تمام قسمت های آن، از داستان گرفته تا افکت ها و گرافیک تصویر، به خوبی با هم جفت شده باشند و عملکرد بی نظیری در کنار هم داشته باشند.

تمامی جزئیات در راستای هم دیگر کار می کنند و عملکرد هم دیگر را تکمیل خواهند کرد. با کنار هم قرار گرفتن اصولی و دقیق این جزئیات، یک اثر خارق العاده و بسیار جذاب خلق می شود که زیبایی و هیجان آن محصور کننده است.

برای ارائه درک بهتری در خصوص جذابیت یک ویدئو که خلاقیت زیادی در آن دیده می شود، باید با مفهومی به نام موشن گرافیک آشنا شویم. مفهومی که باز هم در دنیای کامپیوتر برای کاربران ارائه می شود و به آن ها برای خلق آثاری فوق العاده زیبا و جذاب کمک می کند.

برای این منظور بهتر است ابتدا با ارائه یک تعریف بهتر از این برنامه و کارایی های آن شروع کنیم و در ادامه با مرور تاریخچه آن، در ارتباط با نحوه یادگیری و مزیت های یادگیری این رشته بیش تر بگوییم. قطعا مهارت داشتن در خلق یک ویدئوی جذاب در عصری که بر پایه فناوری پیش می رود، خالی از لطف نخواهد بود.

موشن گرافیک چیست؟

در قدم اول باید این تکنیک را در دسته نرم افزار های گرافیکی و کامپیوتری قرار داد. در این حرفه با استفاده از  دیگر نرم افزار های کامپیوتری با مجموعه ای کامل از ابزار ها و قابلیت های منحصر به فرد، امکان انجام یک پروسه کامپیوتری به خصوص فراهم می شود.

در اصل این تکنیک یک مهارت انیمیشنی است و شباهت زیادی به انیمیشن سازی دارد. با این تفاوت که اساس کار موشن گرافیک بر اساس تحرک است. در واقع، همان طور که از نام آن نیز می توان متوجه شد، این رشته به معنای گرافیک متحرک است.

تصاویر گرافیکی که در زمینه های متعدد طراحی می شوند، در این رشته به صورت متحرک در می آیند و به این ترتیب یک تصویر پویا و متحرک در قالب یک ویدئو تهیه می شود. این رشته نقطه تلاقی چند هنر است، طراحی گرافیکی، صدا گذاری و پویا نمایی و حرکت که به موجب آن تصاویری ثابت به یک فیلم گرافیکی متحرک تبدیل می شود. البته که مهارت کار با نرم افزار های تخصصی نیز در این زمینه یک اصل محسوب می شود.

البته در ارتباط با تعریف این مفهوم باید به این نکته اشاره کرد که الزاما تنها از تصاویر متحرک در مفهوم گرافیک متحرک استفاده نمی شود. در این مفهوم هر چیزی که به صورت متحرک در آید، از جمله متن و ویدئو و عکس، لوگو و طراحی های مختلف می توانند گنجانده شوند.

به این ترتیب می توان به درک روشن تری از جذابیت و محبوبیت این رشته دست یافت. در واقع، موشن گرافیک باعث ایجاد تحولی چشمگیر در حوزه هنر های کامپیوتری و خلق آثار ویدئویی گرافیکی شده است. در ادامه با بررسی کارایی های این حرفه، بیش تر با مزیت های آن آشنا خواهیم شد.

تاثیر Motion Graphic در دنیای هنر و تصویر چگونه است؟

یکی از موارد مشهوری که می توان به کاربرد این حرفه در آن اشاره کرد، تیتراژ اولیه فیلم معروف روانشناسی هیچکاک است. در سکانس اولیه، تصاویر متحرک گرافیکی به واسطه موشن گرافیک ساخته شده است. در این جا می توان به عمق تاثیر موشن گرافیک پی برد.

حرکت گرافیکی در واقع راهی برای برقراری یک ارتباط عمیق تر و زیبا تر با بیننده محسوب می شود و از طریق آن می توان به داستان مورد نظر عمق بخشید. در کنار این گرافیک متحرک، با افزودن کمی داستان و اضافه شدن یک موسیقی زیبا و صدا گذاری جذاب، این ویدئو های خلق شده می توانند یک پیام به خصوص را به ما منتقل کنند.

کاربرد موشن گرافیک در دنیای هنر و تصویر بسیار گسترده است. به دلیل همین تاثیر شگرف و عمیقی که این برنامه دارد، روز به روز دامنه فعالیت و کاربرد آن نیز گسترش می یابد. اکثر افراد در هر حرفه ای که از این برنامه استفاده می کنند، از آن برای انتقال پیام خود در قالب فیلم و تصویر استفاده می کنند. به این ترتیب اثر گذاری بیش تری نیز به دنبال خواهد داشت.

تاریخچه رشته Motion Graphic

پیش از این که وارد بحث کارایی ها و زمینه های استفاده از این تکنیک کامپیوتری برویم، بهتر است کمی بیش تر با تاریخچه و نقطه شروع این قابلیت آشنا شویم. برای دستیابی به نقطه شروع استفاده از این عبارت، باید به زمان قبل از ظهور نرم افزار ادوبی افتر افکت برگردیم.

برای اولین بار، یک انیمیشن ساز معروف به نام John Whitney عبارت موشن گرافیک را مطرح کرد. می توان او را بنیان گذار این برنامه نیز در نظر گرفت. او در سال 1960 از این برنامه برای تولید تصاویر متحرک و عنوان بندی و توالی یابی فیلم های تلویزیونی استفاده کرد.

البته خود عبارت و مفهوم گرافیک متحرک را می توان به سال ها قبل تر نیز اختصاص داد. به زمان هایی دور تر از اختراع مدیا های الکترونیکی، زمان هایی در قرن هجدهم که فلیپ بوک ها ظاهر شدند و به کمک آن ها تصاویر به صورت متحرک نمایان می شدند.

اما به صورت حرفه ای از زمان ظهور گرافیک سینمایی، موشن گرافیک نیز کار خود را آغاز کرد. در واقع شروع ظهور این برنامه را نمی توان دقیقا به یک فرد به خصوص نسبت داد. چرا که همزمان تعداد زیادی از پروژه های فیلم سازی متحرک با هم انجام شدند. در ادامه با پیشرفت صنعت سینما و تکنولوژی های تصویر سازی، آثار گرافیکی متحرک متعددی خلق شدند.

از موشن گرافی در چه زمینه هایی استفاده می شود؟

همان طور که گفته شد، طیف کارایی و استفاده از این قابلیت بسیار گسترده است و افراد حرفه ای زیادی در زمینه های مختلف از مزیت ها و قابلیت های این برنامه بهره می برند. یکی از مهم ترین زمینه های کاربرد این برنامه، در صنعت سینما، تلویزیون و فیلم سازی است.

در این حوزه برای طراحی تیتراژ های جذاب و افزودن تصاویر متحرک به فیلم از این برنامه استفاده می شود. در راستای افزودن جلوه های بصری منحصر به فرد نیز می توان از این قابلیت بهره برد. کاربرد موشن گرافی در دنیای تصویر و رسانه بسیار گسترده است.

مورد دیگر استفاده از این قابلیت، در تولید و طراحی وب سایت های مختلف است. طراحان وب سایت به صورت گسترده ای از موشن گرافیک استفاده می کنند تا تصاویر متحرک جذابی را برای انتقال پیام وب سایت خود طراحی و تولید کنند.

بازاریابی و دنیای تبلیغات نیز یکی دیگر از زمینه های استفاده از موشن گرافی است. برای معرفی کارامد محصولات مختلف و برای تولید ویدئو های تبلیغاتی با استفاده از تصاویر متحرک، برای طراحی لوگو ها و تمامی محتوا های تبلیغاتی به صورت متحرک، از این تکنیک استفاده می شود.

طراحان گرافیکی مختلف در زمینه های متعدد می توانند از این قابلیت استفاده کنند. در طراحی کاراکتر های کارتونی و ساخت انیمیشن ها نیز می توان از هنر موشن گرافیک بهره برد. در زمینه های متعدد طراحی و انجام کار های گرافیکی مانند تولید ویدئو ها و محتوا های شبکه های اجتماعی، استیکر های متحرک و …، می توان از این تکنیک استفاده کرد.

چگونه از تکنیک موشن گرافیک استفاده می شود؟

برای شروع کار در این زمینه کاربر یا طراح مورد نظر باید به صورت کامل بر مهارت های طراحی و ترسیم الگو های بصری تسلط داشته باشد. داشتن مهارت های طراحی و درج طرح های گرافیکی نیز از لازمه های این حرفه است. علاوه بر این ها، خلاقیت و داشتن ذهنی پویا که توانایی داستان پردازی خلاقانه ای داشته باشد، از لازمه های این کار است.

بعد از ایده پردازی های مورد نیاز و ترسیم طرح های اولیه، طراح موشن گرافیک باید الگو ها و طرح های مورد نظر خود را در نرم افزار های گرافیکی کامپیوتری که در این زمینه کارایی دارند وارد کند. در نهایت با افزودن افکت های مورد نیاز و انجام فرایند های ویرایشی متعدد، تصاویر و محتوای مورد نظر را در قالب یک محتوای متحرک و جذاب ارائه دهد.

درست است که بخشی از کار توسط نرم افزار های حرفه ای انجام می شوند که کار ویرایش و طراحی را تسهیل می کنند، اما با این حال مهارت یک طراح موشن گرافیک در استفاده درست از تمام ابزار هایی است که در اختیار اوست. برای مثال ترکیب بندی درست رنگ ها در الگویی با نهایت تاثیرگذاری، یکی از مواردی است که به خلاقیت طراح مربوط می شود.

از چه نرم افزار هایی برای انجام کار های موشن گرافی استفاده می شود؟

برای ترسیم محتوا های متحرک گرافیکی مختلف، یک طراح به یک سری نرم افزار های تخصصی در این زمینه نیاز دارد. به صورت کلی نرم افزار های متعدد کامپیوتری گرافیکی می توانند در این زمینه به کار آیند. از نرم افزار های ویرایش کننده گرفته تا نرم افزار های افکت گذاری، صدا گذاری، مدل سازی سه بعدی و مواردی از این قبیل برای تولید یک گرافیک متحرک مورد نیاز است.

در کل اما برخی از نرم افزار ها بیش ترین کارایی و استفاده را در خصوص طراحی تصاویر متحرک داشته و می توان آن ها را به عنوان نرم افزار های تخصصی موشن گرافیک در نظر گرفت. موارد زیر از جمله مهم ترین این برنامه های کامپیوتری محسوب می شوند:

 • افتر افکت
 • فتوشاپ
 • نرم افزار پریمیر پرو
 • Cinema 4D
 • Mocha AE
 • Illustrator

این موارد برخی از مهم ترین و کاربردی ترین نرم افزار های مورد استفاده در این حیطه محسوب می شوند. برخی از آن ها در سطوح مبتدی تا پیشرفته کارایی دارند و برخی نیز در سطوح متوسط مورد استفاده قرار می گیرند. البته تعداد این نرم افزار ها بیش تر از این موارد است. در ادامه به بررسی برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

استفاده از نرم افزار افتر افکت برای موشن گرافیک

نرم افزار افتر افکت یا ادوبی افتر افکت یکی از شناخته شده ترین برنامه هایی است که برای افکت گذاری های جذابی که دارد توسط طراحان موشن گرافی مورد استفاده قرار می گیرد. به نوعی می توان گفت این نرم افزار یکی از مهم ترین برنامه هایی است که باید به عنوان یک هنرمند در حوزه موشن گرافی روی آن تسلط پیدا کرد.

با وجودی که می توان کار تولید گرافیک متحرک را در دیگر برنامه ها نیز انجام داد، هیچ چیز به اندازه افتر افکت نمی تواند همه کاره و حرفه ای باشد و یک گردش کار مدرن را برای شما فراهم کند. از برخی ویژگی های این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نمایش و ترسیم لوگو
 • طراحی عنوان انیمیشن
 • آهنگسازی سه بعدی
 • برداشتن اشیا
 • طراحی نمایش اسلایدی
 • ایجاد ماکت های طراحی وب سایت
 • تایپو گرافی حرکتی
 • شبیه سازی و الگو سازی

استفاده از نرم افزار فتوشاپ برای موشن گرافیک

احتمالا تا کنون این جمله را شنیده اید، که می گویند به نظر فتوشاپ شده است. این به این معنی است که تصویری دچار دستکاری و تغییر شده است. این برنامه نیز به عنوان یک نرم افزار همه کاره و خلاق در نظر گرفته می شود. از قابلیت هایی که فتوشاپ برای موشن گرافی ارائه می دهد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد نقاشی های مات و جذاب
 • ویرایش و دستکاری بافت ها و الگو ها
 • طراحی بورد ها و تابلو ها
 • ترکیب بندی تصاویر مختلف با یکدیگر
 • طرح بندی انیمیشن سلولی
 • روتوش و تغییر تصویر و صد ها کارایی و قابلیت دیگر.

استفاده از نرم افزار پریمیر برای کار موشن گرافی

بعد از ویرایش به کمک افتر افکت، طراحان و موشن گرافیست ها به نرم افزار همیشه همراه افتر افکت یعنی پریمیر پرو برای تکمیل فیلم خود نیاز دارند. این نرم افزار نیز یک برنامه ضروری برای طراحان گرافیکی و ویرایش گران است. دلیل آن هم قابلیت های زیر است:

 • امکان اجرای پروژه های همزمان
 • داشتن یک سری الگو های Motion Graphic
 • ویرایش صوتی VR
 • امکان چرخش
 • جلوه های ویژه بصری
 • عنوان بندی گرافیکی ویدئو ها
 • استاندارد های اتصال زیر نویس
 • ابزار های متعدد افزودن متن و تصویر و …

این نرم افزار یکی از کاربردی ترین نرم افزار ها در سراسر جهان است و به خصوص در زمینه موشن گرافیک بیش تری کارایی را دارد. به جرات می توان گفت که این نرم افزار می تواند جایگزین دیگر برنامه های گرافیکی در این زمینه شود.

با یادگیری موشن گرافیک حرفه ای وارد بازار کار شوید

همان طور که در بالا به مراتب به جذابیت و قابلیت های موشن گرافیک اشاره شد، می توان به راحتی به این درک رسید که چرا یادگیری این تکنیک می تواند به عنوان یک توصیه حرفه ای دنبال شود. یادگیری این مهارت می تواند شما را برای ورودی حرفه ای به دنیای کار آماده کند و مزیت های زیادی را به دنبال داشته باشد.

در دوره های تخصصی و کلاس های آموزشی که در این خصوص برگزار می شود و همچنین دوره های آموزشی کار با نرم افزار های تخصصی مرتبط با این تکنیک، می توان به راحتی مهارت های لازم در این خصوص را به دست آورد تا به یک ضمانت شغلی دست یافت.

دنیا بر پایه فناوری پیش می رود و کسب و کار های مختلف نیز به دنبال جذب افرادی هستند که متناسب با پیشرفت های روز پیش بروند. به این ترتیب یادگیری تکنیک های به روز و جذابی همچون موشن گرافیک می تواند شانس پذیرفته شدن در موقعیت های شغلی مختلف را افزایش دهد.

مطالعه بیشتر

کاربرد های فتوشاپ در طراحی کارت ویزیت | اصول طراحی کارت ویزیت
تغییر رنگ چشم در فتوشاپ به صورت حرفه ایی
کاربردهای پریمیر به زبان ساده
10 تا از بهترین قالب های افترافکت کدامند؟
ابزارهای افترافکت
پریمیر چیست ؟ و کاربردهای آن + فیلم آموزشی
تاثیر خارق العاده ی گرادیان های فتوشاپ – با گرادیان Radial در عکس هایتان رنگین کمان خلق کنید
ایلوستریتور یا فتوشاپ مسئله این است ! تفاوت ایلاستریتور با فتوشاپ
Paint Symmetry ابزار جدید و خلاقانه ی فتوشاپ
10 پلاگین شگفت انگیز افترافکت ( Adobe After Effects )
آماده سازی تصویر ساخته شده در ایلاستریتور برای افترافکت
ایلوستریتور برای انیمیشن سازی با افترافکت
کاربرد های فتوشاپ در طراحی پوستر
پنج ابزار برتر ادیت سریع ویدیو در نرم افزار پریمیر پرو
قابلیت های ایلاستریتور که با آن می توانید وارد بازار کار شوید
تفاوت پریمیر و افترافکت در چیست ؟
تفاوت اینفوگرافیک و موشن گرافیک چیست؟
ابزار های ایلاستریتور چه کاربرد هایی دارند؟
10 مورد از بهترین حالات افترافکت در موشن گرافیک با کد نویسی
آموزش افکت های ترکیب متن و تصویر در فتوشاپ
نکات و ترفندهای ترکیب تصاویر یا Blend Mode در فتوشاپ
آخرین فرصت ثبت نام در دوره های آنلاین (غیرحضوری) - تلفن های تماس : 05 05 58 22 - 587 587 22اینستاگرم آموزش های موشن گرافیک و افترافکت - کلیک کنید
+