تری دی مکس چیست ؟ و کاربردهای آن + فیلم آموزشی

فهرست عناوین

تری دی مکس چیست ؟ و کاربردهای آن + فیلم آموزشی

مکان شما:خانه/تری دی مکس چیست ؟ و کاربردهای آن + فیلم آموزشی…

تری دی مکس چیست؟

اموزش نرم افزار تری دی مکس

تری دی مکس و اموزش ان

تری دی مکس چیست؟

از زمانی که انسان ها در گوشه گوشه جهان به دنبال کشف تکنولوژی های جدید بوده اند تا روند های زندگی را در هر بعد و زمینه ای آسان تر کنند، شاهد ظهور برنامه ها، نرم افزار ها، ماشین ها و فناوری های متعددی بوده ایم که در راستای بهبود کار ها، حرفه ها و زندگی به کار گرفته می شوند.
حال یکی از این نرم افزار ها که کارایی آن به نوعی موجب بهبود عملکرد حرفه های متعددی شده است، نرم افزار کامپیوتری تری دی مکس است.

این نرم افزار در واقع نوعی برنامه گرافیکی کامپیوتری است که از آن در زمینه های بسیار متعددی استفاده می شود.
کارایی های متعدد و منحصر به فردی که این برنامه کامپیوتری دارد، آن را به یکی از کاربردی ترین و محبوب ترین نرم افزار های کامپیوتری بدل کرده است که در میان حرفه ها و مشاغل متعددی مورد استفاده قرار می گیرد.
اما تا چه حد با این برنامه کاربردی آشنایی داریم؟ تاریخچه و کاربرد های آن را می شناسیم؟ در این جا با ما همراه باشید تا با معرفی کامل برنامه تری دی مکس و مزیت ها و کاربرد هایی که دارد، بیش تر در خصوص این نرم افزار گرافیکی پر کاربرد بدانیم.

نرم افزار کامپیوتری تری دی مکس

نرم افزار های گرافیکی

نرم افزار تری دی مکس چیست؟

پیش از بررسی جامع تر این برنامه، بهتر است به معرفی کامل تری از آن بپردازیم. نرم افزار 3D Max یک برنامه گرافیکی کامپیوتری است که از آن برای مدل سازی های سه بعدی، طراحی های سه بعدی، ارائه راه حل های رندرینگ در طراحی های مختلف، ساخت انیمیشن ها، طراحی و ساخت انواع بازی های کامپیوتری با گرافیکی جذاب و هیجان انگیز و مواردی از این قبیل استفاده می شود.
به نوعی می توان این نرم افزار را یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین نرم افزار های گرافیکی در دنیای فناوری و صنعت گرافیک کامپیوتری در نظر گرفت. شهرت این نرم افزار گرافیکی، برای ارائه انواع ابزار های قوی کامپیوتری تری دی برای هنرمندان مختلف است.

تاریخچه نرم افزار تری دی مکس

با وجودی که این برنامه را اکنون به عنوان یک برنامه کاربردی در گیم و طراحی می شناسند، اما از ابتدا نام آن به این شکل نبوده است. در مراحل اول ورود این نرم افزار به دنیای کامپیوتری، آن را با نام 3D Studio می شناختند.
اگر بخواهیم تاریخچه ساخت و ورود به دنیای فناوری این نرم افزار را بررسی کنیم، باید بگوییم که در واقع این برنامه در ابتدا، توسط گروه Yost ساخته شد و توسعه یافت.
این شرکت برای اولین بار توسط فیلم ساز معروف و شناخته شده جهانی، به نام گری یوست راه اندازی شد و شروع به فعالیت کرد.

برنامه تری دی مکس مدل سازی

نرم افزار تری دی مکس و کاربرد

اولین نسخه حرفه ای سه بعدی از این برنامه در سال 1996 منتشر شد.این نرم افزار، توسط Autodesk Media and Entertainment ساخته و ارائه شد.
البته پیش از آن، در سال 1990، نسخه اولیه این نرم افزار با تنها چهار ماژول متناسب با پلت فرم DOS توسط Autodesk منتشر شده بود.
در ادامه با به روز رسانی و افزودن مشخصه های بیش تر به نسخه اولیه، نسخه سازگار با ویندوز مایکروسافت آن نیز تولید و ارائه شد.این نسخه ها در طی سال های متوالی به روز شدند و بهبود یافتند تا هم اکنون بعد از گذشت مدت زمان سی سال از ظهور این برنامه، همچنان برنامه تری دی مکس به عنوان یکی از بهترین نرم افزار های مدل سازی کامپیوتری شناخته شده و مورد استفاده قرار بگیرد.

نرم افزار تری دی مکس و کاربرد های متنوعی که دارد

به صورت کلی اگر بخواهیم در خصوص کارایی ها و زمینه های کاربرد این نرم افزار پر طرفدار صحبت کنیم، می توان به زمینه های متعددی اشاره کرد.
از رشته های مختلف طراحی و مهندسی گرفته تا زمینه های ساخت انیمیشن و بازی های کامپیوتری، همگی از جمله انواع زمینه هایی است که می توان از آن ها به عنوان حیطه کاربرد نرم افزار تری دی مکس نام برد.

خواندن این مقاله هر آنچه باید در مورد ساخت سند جدید در فتوشاپ بدانید

طراحی انیمیشن در نرم افزار تری دی مکس

تری دی مکس انیمیشن و بازی های کامپیوتری

استفاده از تری دی مکس در صنعت بازی های ویدئویی

یکی از زمینه های پر کاربرد این نرم افزار، استفاده از آن در صنعت ساخت و طراحی انواع بازی های گرافیکی است.
بازی های ویدئویی با گرافیکی جذاب و هیجان انگیز و کیفیتی بی نظیر را می توان توسط این نرم افزار طراحی کرد و ساخت.
در صنعت ساخت بازی های ویدئویی، از نرم افزار 3D Max برای مدل سازی و خلق سه بعدی شخصیت های بازی استفاده می شود.

علاوه بر این، به منظور ارزیابی و بررسی بازی های ویدئویی مختلف و عملکرد آن ها و تولید انیمیشن های کارتونی و سه بعدی نیز از این نرم افزار استفاده می شود.
با توجه به قابلیت های بسیار بالای این برنامه و جریان کاری بسیار قدرت مند و حرفه ای سه بعدی این نرم افزار، در زمان و هزینه های ساخت و طراحی برنامه های انیمیشنی و بازی های ویدئویی سه بعدی، به طرز قابل توجهی صرفه جویی می شود.

انیمیشن ویدئو و بازی در تری دی مکس

پروزه تری دی مکس در برنامه های تلوزیون

استفاده از تری دی مکس در دنیای برنامه های تلویزیونی

یکی دیگر از زمینه های کاربردی این برنامه، استفاده از آن در تولید برنامه های تلویزیونی است.
در بالا به انیمیشن هایی که با این برنامه مدل سازی سه بعدی ساخته می شوند، اشاره کردیم. یکی دیگر از زمینه های استفاده از آن، ساخت برنامه های تبلیغاتی تلویزیونی است.
افکت ها و صحنه های گرافیکی برخی فیلم ها نیز به کمک این نرم افزار طراحی و ساخته می شود.

خصوصا فیلم هایی که واقعیت افزوده دارند و گرافیک بالایی در ساخت و تولید آن ها به کار رفته است.
در واقع برای تولید گرافیک های مورد نیاز  فیلم ها در کنار فعالیت های زنده و واقعی، از تری دی مکس استفاده می کنند.
برای مثال می توان به فیلم آواتار اشاره کرد که برای تولید بسیاری از صحنه های آن، از برنامه تری دی مکس استفاده شده است.

نمونه تری دی در برنامه های تلویزیون

تری دی مکس در نمای ساختمان

تری دی مکس، یک برنامه کاربردی برای رشته های مهندسی مختلف

همان طور که می دانید یکی از ابزار های مورد استفاده در رشته های مختلف مهندسی، نرم افزار های مدل سازی مختلفی است که برای این حرفه ها موجود است.
از همین رو، نرم افزار تری دی مکس یکی از پر کاربرد ترین نمونه نرم افزار هایی است که از جهات مختلف کار مدل سازی و ارائه طرح های مهندسی را در رشته های مختلف این حوزه تسریع کرده و آسان تر می کند.

مهندسان معماری، مهندسان سازه، مهندسان مکانیک، مهندسان پزشکی و مهندسان فعال در ساخت تجهیزات مختلف از جمله ماشین آلات صنعتی و ماشین سازی، ابزار آلات تخصصی و …
همگی می توانند با کمک تری دی مکس، ایده ها و طرح های خود را به صورت نمونه های پیش نویس و سه بعدی تهیه کرده تا به این طریق روند کار خود را سریع تر و حرفه ای تر پیش ببرند.
در این زمینه، تری دی مکس به مراتب به بهبود کارایی و موفقیت طراحی های مهندسی نیز کمک می کند.

طراحی ابجکت ساختمانی در تری دی مکس

نرم افزار تری دی مکس در ساختمان سازی

استفاده از تری دی مکس در زمینه های ساخت و ساز سازه های مختلف

ساختمان سازی؛ از شروع تا پایان با یک نرم افزار تخصصی موفقیت بیش تری خواهد داشت. به همین دلیل نیز طراحان داخلی، معماران فعال در حوزه معماری داخلی و دکوراتور های حرفه ای از نرم افزار های مدل سازی سه بعدی برای پیشبرد فعالیت ها و طرح های خود استفاده می کنند.
تری دی مکس از جمله نرم افزار های پر طرفدار بین این گروه محسوب می شود که در زمینه ارائه طرح ها و مدل های سه بعدی و نزدیک به واقعیت به طراحان کمک می کند. در خصوص مزیت های استفاده از نرم افزار تری دی مکس در طراحی داخلی و نحوه کاربرد آن در ادامه بیش تر صحبت خواهیم کرد.

خواندن این مقاله طراحی انیمیشنی بارگذاری لوگو در افترافکت ( After Effects )

چگونه می توان از نرم افزار حرفه ای تری دی مکس در پروژه های طراحی داخلی استفاده کرد؟

کاربران این نرم افزار می توانند برای طراحی فضا های مختلف از این برنامه کمک بگیرند.
با پیاده کردن طرح های متنوع و مرتبط با بخش های متفاوت یک پروژه طراحی داخلی، طراحان داخلی می توانند به یک دید بصری و قابل درک نسبت به طرح خود دست یابند.
بعد از پیاده کردن طرح در برنامه، یک مدل سه بعدی برای طراح تهیه شده که به خوبی تمامی جزئیات پروژه را شامل می شود.

تری دی مکس در پروژه های داخلی

تری دی مکس در پروژه طراحی داخلی

تمام جزئیات طرح، ایده ها و همه مواردی که یک طراح باید در طراحی دستی خود آن ها را لحاظ کند، در مدل ارائه شده در این برنامه مشخص و قابل درک است.
کاربران می توانند از گزینه ها و ابزار های متعدد این نرم افزار برای رندرینگی حرفه ای و تخصصی استفاده کنند.
به این ترتیب طراح و معمار مورد نظر، علاوه بر پیاده سازی ایده های مد نظر خود، می تواند تفسیر درستی نیز در خصوص آن ها داشته باشد.برای مثال، طراحان می توانند از طریق این نرم افزار، عملکرد و قابلیت های استفاده از متریال و بافت های متفاوت در طراحی یک فضا را بررسی کنند.

علاوه بر این، تری دی مکس می تواند در طراحی و ارائه یک طرح پیش فرض از سقف و کف خانه و دیوار های آن نیز کاربرد داشته باشد.
با طراحی و مدل سازی اشکال متفاوت، خطوط و منحنی ها و بافت های مختلف در این برنامه، می توان از متناسب بودن آن در طراحی مورد نظر اطمینان یافت.
در نهایت با استفاده از پلاگین ها و ابزار های موجود، طراحی فضا را به یک طرح زنده و سه بعدی تبدیل نمود.

نرم افزار تری دی مکس در حوزه تری دی مکس

طراحی ابجکت دکوراسیون در تری دی مکس

مزیت های کاربرد نرم افزار 3ds Max در حوزه طراحی داخلی چیست؟

با توجه به زمینه های کاربرد این برنامه در پروژه های طراحی داخلی و حتی معماری و دکوراسیون داخلی، درک مزیت های بالایی که می تواند با خود به همراه داشته باشد، کار چندان دشواری نخواهد بود.
این نرم افزار در درجه اول، طرح پیشنهادی را از یک طرح یک بعدی به یک طرح سه بعدی تبدیل می کند.
طرح سه بعدی برای مشتریان و حتی خود طراحان و دکوراتور ها قابل درک تر است و بهتر می توانند عملکرد هر جز و بخش های مورد استفاده در پروژه را بررسی کنند.

به این ترتیب پیش از شروع هر کاری، تمام بخش های طرح مورد تایید مشتری قرار می گیرد و در صورت عدم رضایت نیز در سریع ترین زمان ممکن تغییر می کند.
به این ترتیب دیگر نیازی به صرف هزینه های بالا و وقت زیادی روی طراحی ها نیست و طراحان می توانند تمرکز بیش تری روی اجرا داشته باشند.
نتیجه نهایی تمام این موارد، تسریع یافتن زمان طراحی ها، تسهیل در ارائه طرح های متعدد در کم ترین زمان ممکن، امکان تغییر سریع و به موقع در طرح ها و در نهایت رضایت مشتری و موفقیت طراح داخلی در حرفه خود خواهد بود.

نمونه نرم افزار تری دی طراحی داخلی

نمونه کار طراحی ابجکت تری دی مکس

با ایجاد یک مدل سازی سه بعدی از تمام بخش های پروژه، اعم از دیوار ها، کف و سقف خانه، پله ها، ستون ها، آشپزخانه و اتاق ها و حتی تمام وسایل و اکسسوری هایی که در فضا مورد استفاده قرار می گیرد، مشتریان به یک درک بصری مفید دست می یابند.
آن ها می توانند با کمک این مدل سازی کامپیوتری، پیش از اجرای پروژه و ادامه یافتن آن، کل طراحی را به صورت کامپیوتری ببینند.
از آن جایی که طراحی به صورت سه بعدی است، می توانند یک گشت مجازی در خانه مد نظر خود داشته باشند و به دقت تمام جزئیات را بررسی کنند.

چرا آموزش و یادگیری تری دی مکس یک امر الزامی است؟

در خصوص مزیت ها و کاربرد های متعدد این نرم افزار به مراتب صحبت شد.
با این وجود شاید این سوال مطرح شود که چرا یادگیری این نرم افزار باید به عنوان یک اصل پایه ای در حرفه های مختلف، خصوصا حرفه طراحی داخلی در نظر گرفته شود.
این نرم افزار یکی از بهترین و کارامد ترین نرم افزار ها در زمینه مدل سازی سه بعدی است که با وجود تنوع بالای ابزار ها و پلاگین های خود، می تواند طیف وسیعی از قابلیت ها را در اختیار کاربران مختلف خود قرار دهد.

خواندن این مقاله 10 پلاگین شگفت انگیز افترافکت ( Adobe After Effects )

نرم افزار تری دی مکس فضای داخلی

نمونه طراحی شهرسازی در تری دی مکس

افرادی که دوره های آموزشی کار با نرم افزار تری دی مکس را به صورت دقیق و حرفه ای، از مراحل ابتدایی تا پیشرفته پشت سر بگذارند، می توانند به نوعی موفقیت حرفه ای خود را تضمین کنند.
در هر زمینه شغلی که در آن به نوعی کار با نرم افزار های سه بعدی رایج باشد، تری دی مکس یکی از اولویت های کارفرما محسوب می شود.

برای یادگیری کار با نرم افزار تری دی مکس چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

یادگیری کار با این نرم افزار کار دشواری نیست. به نوعی حتی می توان گفت با تمرین و پشتکار می توان به راحتی کار با این برنامه را یاد گرفت.
اما نکته مهمی که در درجه اول باید به آن توجه کرد این است که برای شروع باید از دوره های آموزشی حرفه ای کمک بگیرند.
بر خلاف تصور، حتی مراحل ساده و ابتدایی آموزش نیز بهتر است در مراکز آموزشی معتبر و تحت نظر افراد متخصص در زمینه کار با تری دی مکس انجام شود تا نتیجه نهایی کار تسلط کامل بر قابلیت ها و مشخصه های این نرم افزار باشد.

نرم افزار تری دی مکس و نمونع کار ابجکت دکوراسیون

برای یادگیری درست کار با نرم افزار تری دی مکس، باید تمرکز کافی داشت و کاملا در خصوص انجام تمرین های مربوط به آموزش این برنامه دقیق و فعال بود.
خصوصا اگر پیش از هر چیزی تسلط نسبی روی کار با کامپیوتر داشته باشید، یادگیری تری دی مکس به مراتب آسان تر نیز خواهد بود.
در این مسیر از کتاب ها و فیلم های آموزشی نیز غافل نشوید.علاوه بر تمام این موارد، از آن جایی که تری دی مکس با برنامه های مدل سازی دیگری همچون راینو نیز سازگار است، می تواند به عنوان پلی برای یادگیری نرم افزار های بیش تر برای شما محسوب شود.

گذراندن دوره های آموزشی برای یادگیری کار با این نرم افزار سه بعدی، می تواند شما را در هر حیطه ای و در هر موقعیت شغلی به عنوان یک فرد حرفه ای مطرح کرده و موجب شود یک قدم از دیگر افراد جلوتر باشید.
بنابراین چه در ابتدای مسیر حرفه ای خود هستید چه مدتی است وارد بازار کار خود شده اید.
( برای مثال به عنوان یک طراح داخلی ) از یادگیری و دوره های آموزشی کار با نرم افزار تری دی مکس غافل نشوید.

پایان بخش :

تری دی مکس چیست ؟ و کاربردهای آن کدامند ؟

5/5 - (4 امتیاز)

مطالعه بیشتر

معرفی کامل نرم افزار های ادوبی

معرفی کامل نرم افزار های ادوبی مکان شما:خانه/معرفی کامل نرم افزار های ادوبی معرفی کامل نرم افزار های ادوبی معرفی کامل نرم افزار های ادوبی

نرم افزار بلندر چیست؟

نرم افزار بلندر چیست؟ مکان شما:خانه/نرم افزار بلندر چیست؟ نرم افزار بلندر چیست؟ سه بعدی سازی نرم افزار بلندر چیست؟ تا کنون به مدل های

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *