پریمیر چیست ؟ و کاربردهای آن + فیلم آموزشی

فهرست عناوین

همین الان ببین : فیلم پریمیر چیست ؟ 👇🏻

پریمیر چیست؟

شرکت Adobe طیف وسیعی از نرم افزار ها را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. این نرم افزار های متنوع و کاربردی در زمینه های متعددی کاربرد دارند . و می توانند به انجام کار هایی حرفه ای و تخصصی در حوزه های مختلف کمک کنند.

در بین نرم افزار های متنوع موجود، نرم افزار های ویرایشی که در حوزه فیلم و ادیت محتوای ویدئویی کاربرد دارند . از جمله جذاب ترین نرم افزار های موجود هستند. این برنامه ها که انواع متفاوتی را شامل می شوند . هر یک در زمینه به خصوصی دارای نقاط قوت بوده و کارایی بیش تری نیز دارند.

لپتاپ هدر مقاله پریمیر چیست؟
نرم افزار پریمیر چیست ؟

نرم افزار پر قدرت پریمیر

یکی از این نرم افزار های پر قدرت، نرم افزار پریمیر است. یک برنامه پر کاربرد برای ویرایش فیلم و محتوا های ویدئویی که به صورت گسترده ای در صنعت فیلم سازی و ویرایش فیلم و ویدئو مورد استفاده قرار می گیرد. از افراد مبتدی گرفته تا افراد حرفه ای در این حوزه، هر یک به نحوی از این برنامه پر کاربرد استفاده می کنند.

کارایی ها و ابزار های پر قدرتی که این نرم افزار کامپیوتری دارد، این امکان را به فیلم سازان و دیگر افراد می دهد . تا فیلم ها و ویدئو های خود را با کیفیتی بی نظیر ویرایش کنند. در این میان آن ها می توانند از دیگر برنامه ها نیز کمک بگیرند. در ادامه بیش تر در خصوص این برنامه و قابلیت های آن صحبت می کنیم.

نرم افزار جادویی پریمیر
ادوبی پریمیر برو

نرم افزار پریمیر چیست؟

ادوبی پریمیر پرو، یک برنامه نرم افزاری است . که به صورت گسترده ای برای ویرایش ویدئو های مختلف روی کامپیوتر هایی با سیستم عامل ویندوز یا مک مورد استفاده قرار می گیرد. از این برنامه به صورت گسترده برای :

  • ویرایش ویدئو ها
  • فیلم های تبلیغاتی
  • فیلم های تلویزیونی
  • ویدئو هایی که به صورت آنلاین پخش می شوند
  • و سایر فیلم ها و ویدئو ها

استفاده می شود.
به صورت کلی، می توان این نرم افزار را به عنوان یک برنامه بسیار جامع و کامل در حوزه فیلم سازی و ویرایش و تدوین ویدئو ها در نظر گرفت . کارایی های متنوع آن و همچنین قابلیت سازگار شدن و کار کردن آن با دیگر نرم افزار های ویرایشی گرافیکی مانند فتوشاپ و افتر افکت، موجب شده تا پریمیر به یکی از شناخته شده ترین نرم افزار ها در دنیای فیلم سازی و فعالیت های کامپیوتری تبدیل شود.

تاریخچه نرم افزار پریمیر

در ابتدا در سال 1991، توسعه دهندگان این نرم افزار ابتدایی ترین نسخه از این نرم افزار را معرفی کردند. اولین ورژن این برنامه در واقع همان پریمیر ساده بود که تنها مختص سیستم مک طراحی شده بود. بعد از انتشار این نسخه، ورژن های بعدی از این برنامه توسعه یافت تا برای دیگر سیستم ها از جمله ویندوز نیز قابل اجرا باشد.

به این ترتیب در سپتامبر سال 2003، توسعه دهندگان Adobe اولین ورژن پرو این نرم افزار را منتشر کردند . که هم در سیستم عامل مک و هم ویندوز قابل اجرا بود و مشخصه های پیشرفته تری نسبت به نسخه اولیه ساده آن داشت.

بعد از آن، نسخه های متعدد تری در سال های متوالی از این برنامه منتشر شد. نسخه هایی که با کارایی ها و قابلیت های جدید تر در اختیار کاربران قرار می گرفتند و نام های متعددی نیز داشتند. آخرین و جدید ترین ورژن نرم افزار پریمیر پرو، در نیمه دوم سال 2020 با نام پریمیر پرو سی سی منتشر شد.

خواندن این مقاله نرم افزار مایکروسافت Access چیست و چه کاربردهایی دارد؟

تاریخچه نرم افزار ادوبی پریمیر
ویرایش بی نظیر فیلم با پریمیر پرو

تفاوت نرم افزار Premiere Pro CC با نسخه های قبلی 

در واقع تفاوت این نسخه به روز شده توسط ادوبی با نسخه های پیشین آن، اضافه شدن حق عضویت است. در این نسخه کاربران باید برای استفاده از این برنامه، ثبت نام کرده و با پرداخت حق عضویت از برنامه استفاده کنند.

این در حالی است که در ورژن های قبلی، مانند پرو و پرو سی اس، این شرایط وجود نداشت . و برای استفاده نیازی به ثبت نام و حق عضویت وجود نداشت. در نام این نسخه، عبارت CC به Creative Cloud اشاره داشته و معرف نسخه مبتنی بر حق عضویت نرم افزار پریمیر است.

نرم افزار پریمیر در چه زمینه هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

این نرم افزار که توسط شرکت توسعه دهنده نرم افزاری Adobe system معرفی شد . برنامه ای برای ادیت و ویرایش فیلم و قطعات و ویدئویی است. در واقع در درجه اول برای ویرایش و تدوین فیلم های مختلف از جمله :

فیلم های سینمایی و تلویزیونی

ویدئو های آنلاین مورد استفاده قرار می گیرد.

در بخش خبری نیز ویدئو های خبری توسط این نرم افزار ویرایش شده و تدوین می شوند. مورد دیگری که در خصوص زمینه کاربرد این نرم افزار می توان به آن اشاره کرد، تولید و ویرایش تیزر های تبلیغاتی مختلف است. در بخش بازاریابی و طراحی کلیپ های تبلیغاتی شرکت ها نیز از این نرم افزار استفاده می شود.

دوره مقدماتی نرم افزار پریمیر
دوره پیشرفته نرم افزار پریمیر

نرم افزار Premiere pro چگونه کار می کند؟

درست مانند اکثر نرم افزار های ویرایش کننده، نرم افزار پریمیر پرو نیز با وارد کردن ویدئو از منبع آن مانند تب درایو ویدئو ها، شروع به کار می کند. بعد از وارد کردن ویدئوی مورد نظر، می توانید با کمک ابزار های موجود در برنامه ویرایش های لازم را انجام دهید . و آن را به فرمتی که در نظر دارید، استخراج کنید.

با کمک این برنامه می توان ویدئو ها، صدا ها و گرافیک های مورد نظر را در فرمت های متنوعی وارد برنامه کرد. سپس می توان در یک تایم لاین مشخص تمام این موارد را دستکاری و سازمان دهی کرد . و آن ها را در یک ساختار مشخص بصری، ویرایش کرد.

علاوه بر این می توان انواع صدا گذاری ها را در فیلم و ویدئوی مورد نظر انجام داد. اعمال کردن انواع افکت ها، فیلتر های مورد نیاز و عناوین مختلف در ویدئو از طریق این نرم افزار امکان پذیر است. در نهایت نیز می توان ویدئوی ویرایش شده را در فرمت های مختلف، اعم از دی وی دی، دی وی و فرمت های ویدئویی اینترنتی متداول استخراج کرد.

چه کسانی از نرم افزار Premiere Pro استفاده می کنند؟

با توجه به کارایی ها و زمینه های استفاده از این نرم افزار می توان به راحتی طیف افراد و گروه هایی که از این برنامه استفاده می کنند را معرفی کرد. در درجه اول، افراد حرفه ای در حوزه فیلم سازی و ادیت و تدوین فیلم ها، مانند تدوین گران و ویراستاران فیلم های تلویزیونی و سینمایی از جمله افرادی هستند که به صورت متداولی از این نرم افزار استفاده می کنند.

خواندن این مقاله استفاده از نرم افزار تری دی مکس در سینما

در درجه دوم می توان به شرکت های فیلم سازی و ساخت تیزر اشاره کرد. سازنده های کلیپ های ویدئویی مانند کلیپ های تبلیغاتی و هنری، طراحان چند رسانه ای و تمام کسانی که در حوزه ارتباطات، فناوری و بازاریابی فعالیت می کنند می توانند از نرم افزار پریمیر پرو استفاده کنند.

تدوین فیلم با نرم افزار پریمیر

چه کار هایی را نمی توان با نرم افزار پریمیر انجام داد؟

با وجودی که به صورت کلی نرم افزار پریمیر می تواند اکثر کار های معمول ویرایشی را انجام دهد و برای بیش تر موقعیت ها گزینه مناسبی است، اما با این حال اگر برای به این نرم افزار به عنوان یک راه حل کامل و با عملکرد بالا برای موارد زیر می نگرید، بهتر است در این خصوص تجدید نظر کنید. موارد زیر از جمله کار هایی است که این برنامه نمی تواند آن ها را با کیفیت و کارایی بسیار بالا انجام دهد:

1

• گزینه ها و ابزار های عنوان بندی در این برنامه برای موارد زیادی مناسب است اما به صورت اختصاصی توسعه نیافته است و نمی توان کار های بسیار پیشرفته و تخصصی را از آن انتظار داشت.

2

• پریمیر گزینه ها و قابلیت های ترکیب صدا و افکت گذاری بسیار خوبی دارد، اما به منظور ویرایش تخصصی صدا، به یک نرم افزار حرفه ای در این خصوص نیاز است.( در این خصوص می توان به نرم افزار هایی مانند Adobe Audition یا Sound booth اشاره کرد ).

3

• گزینه های افکت گذاری و ابزار های مورد نیاز در این خصوص کافی به نظر می رسد، اما با این وجود افراد بسیار حرفه ای برای انجام کار های تخصصی تر به ابزار هایی از یک شرکت سوم شخص نیز نیاز دارند.

نباید های مقاله پریمیر چیست؟

ویرایش تیزر های تبلیغاتی با نرم افزار پریمیر

چرا باید از نرم افزار پریمیر پرو در کار های ویرایشی استفاده کرد؟

اول از همه این که این برنامه یکی از ابزار های بسیار قدرت مند ویرایشی است و قابلیت های زیادی را در اختیار کاربران قرار می دهد. به کمک آن می توان به راحتی طیف وسیعی از فیلم ها و ویدئو های با کیفیت بالا را تولید و منتشر کرد.

اما شاید نقطه عطف کار با این برنامه را بتوان در این موضوع دانست که این نرم افزار هم برای افراد مبتدی و هم برای افرادی حرفه ای و فوق حرفه ای کاربرد دارد و همه آن ها در هر بعد و زمینه ای می توانند از مزیت های این نرم افزار بهره مند شوند.

این برنامه به خوبی با دیگر برنامه های کاربردی در زمینه ویرایش و ادیت پس از ساخت مانند نرم افزار های ادوبی افتر افکت و نرم افزار Adobe Audition سازگاری داشته و کار می کند. در نهایت چیزی که کار با این نرم افزار را گسترش می دهد و به محبوبیت آن می افزاید، راحتی کار با این برنامه و فضای کاربری ساده و راحت نرم افزار پریمیر پرو است.

خواندن این مقاله افترافکت و 9 توانایی برتر که هر تدوینگری باید بداند

چرا راه هایی برای آموزش و یادگیری برنامه پریمیر پرو وجود دارد؟

مسیر های آموزش و یادگیری این نرم افزار بسیار مختلف است. از ویدئو های موجود در شبکه های اجتماعی مانند یوتیوب گرفته تا کلاس ها و دوره های آموزشی متعدد همگی می تواند به کاربران برای فراگیری کار با این برنامه کمک کند.

در کلاس های حضوری با کمک یک مربی مجرب، به صورت عملی کار با این نرم افزار آموزش داده می شود. مزیت حضور در کلاس های حضوری، امکان برقراری ارتباط مستقیم و یک تعامل فعالانه بین مربی و شرکت کنندگان در کلاس است.

اما علاوه بر دوره های حضوری، دوره های آموزشی آنلاین نیز خصوصا با توجه به شرایط حال حاضر دنیا، یکی از راهکار های پر بازده برای آموزش و یادگیری کار با نرم افزار پریمیر پرو است.

  • آموزش های خصوصی
  • استفاده از فیلم های آموزشی و دی وی دی های مرتبط با دوره های این مبحث
  • در نهایت کتب آموزشی مختلف

می تواند در این خصوص مفید واقع شوند.

ویرایش ویدئو ها با نرم افزار پریمیر
صدا گذاری با نرم افزار پریمیر

در دوره های آموزشی نرم افزار پریمیر پرو، چه مباحثی تدریس می شود؟

دوره های آموزشی مرتبط با این مبحث از مقدماتی تا پیشرفته برگزار می شود. در دوره های مقدماتی، بر مهارت های اولیه کار با برنامه پریمیر پرو تمرکز می شود و آموزش ها حول این محور است. مهارت های ویرایش ویدئو نیز به صورت کلی پوشش داده خواهد شد.
در ادامه در دوره های پیشرفته این دوره ها، کار با ابزار های تخصصی تر این برنامه، نحوه کمک گرفتن و استفاده از برنامه های کمکی و روش های پیشرفته تر ویرایش فیلم و ویدئو آموزش داده می شود. با وجود گزینه های متعدد برای یادگیری کار با این نرم افزار، همه علاقه مندان به نرم افزار پریمیر پرو می توانند در هر سطحی و با هر میزان مهارتی که دارند، کار با این برنامه را متناسب با نیاز خود بیاموزند و از مزیت های متعدد این نرم افزار بهره مند شوند.

پایان بخش :

پریمیر چیست ؟ و کاربردهای آن

5/5 - (3 امتیاز)

مطالعه بیشتر

وی ری چیست ؟
تری دی مکس چیست ؟ و کاربردهای آن + فیلم آموزشی
بررسی جامع و مقایسه نرم افزارهای سه بعدی مایا ، تری دی اس مکس و سینما فوردی
45 نکته و ترفند برای تسلط در After Effects Workflow
آماده سازی تصویر ساخته شده در ایلاستریتور برای افترافکت
هر آنچه باید در مورد ساخت سند جدید در فتوشاپ بدانید
تفاوت ایندیزاین و ایلاستریتور در چیست؟
آموزش ساخت متن های سه بعدی ( 3D ) در فتوشاپ
معرفی کامل نرم افزار های ادوبی
طراحی صنعتی در تری دی مکس
نورپردازی در تری دی مکس
ابزارهای افترافکت
ایلوستریتور چیست ؟ و کاربردهای آن + فیلم آموزشی
پنج ابزار برتر ادیت سریع ویدیو در نرم افزار پریمیر پرو
تفاوت اینفوگرافیک و موشن گرافیک چیست؟
معرفی کارایی ها و قابلیت های نرم افزار داوینچی
تاثیر خارق العاده ی گرادیان های فتوشاپ – با گرادیان Radial در عکس هایتان رنگین کمان خلق کنید
10 تا از بهترین قالب های افترافکت کدامند؟
ایلوستریتور برای انیمیشن سازی با افترافکت
افترافکت چیست ؟ به همراه فیلم آموزشی
نکات و ترفندهای ترکیب تصاویر یا Blend Mode در فتوشاپ
تهیه شده توسط گروه تحقیقاتی نرم افزاری آموزشگاه پویااندیش
نوع آموزش عکس + فیلم
گروه تحقیقاتی : تیم نرم افزاری پویااندیش
نحوه یادگیری گام به گام و کاربردی
درجه بندی محتوا ⭐⭐⭐⭐⭐

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *